powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. ZAiKS i Polskie Radio ogłaszają konkurs otwarty na słuchowisko

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90-tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio, ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą "Znajdź historie/ę".

Organizatorzy czekają na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

"Liczymy na słuchowiska niebanalne, a nawet nowatorskie, tak w treści, jak i w formie, uwzględniające specyfikę radiowych środków wyrazu" - mówi Michał Komar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

"Oczekujemy na teksty, w których jak w stendhalowskim lusterku odbija się otaczający nas świat i losy ludzi, którzy z czułością i wrażliwością na niego patrzą. Dla nas liczy się przede wszystkim język opowieści, ponieważ teatr radiowy był i jest "domem słowa"- mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Stowarzyszenie już od stu lat działa na rzecz autorów w Polsce, nie tylko dbając o ich interesy finansowe, lecz także wspierając ich działalność twórczą, ze szczególnym uwzględnieniem debiutów. "Organizujemy zarówno otwarte, jak i zamknięte konkursy na słuchowiska, utwory dramatyczne, libretta czy utwory muzyczne, i dzięki tym inicjatywom pomagamy zaistnieć nowym dziełom. Partnerują nam tak znakomite instytucje jak Polskie Radio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych czy Filharmonia Szczecińska. Zawsze prosimy o utwory oryginalne, dotychczas niepublikowane i niewystawiane. Jestem przekonany, że gdyby nie rozpisywane przez ZAiKS konkursy, wiele ciekawych prac po prostu by nie powstało" - podsumowuje Michał Komar.

"Czekamy na scenariusze, dzięki którym odnajdziemy nowe spojrzenie na trudne problemy współczesności. Szukamy historii, które podejmą próbę zbliżenia się do prawdy o naszym świecie. Prosimy dzisiaj, żeby Państwo je dla nas znaleźli" - puentuje Janusz Kukuła.

Laureatom konkursu na słuchowisko "Znajdź historie/ę" zostaną przyznane nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tys. złotych.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 stycznia 2019 r., a rozstrzygnięcie nastąpi 15 lutego 2019 r.

Szczegóły konkursu na stronach www.polskieradio.pl/teatr oraz www.zaiks.org.pl.

Regulamin Konkursu na scenariusz słuchowiska pod nazwą "Znajdź historie/ę"