powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Premiery na 100-lecie w Ósemkach

Laureaci konkursu Teatru Ósmego Dnia "Off: Premiery/Prezentacje" zaprezentują w najbliższych tygodniach swoje prace. Czekają nas trzy premiery przygotowane przez zespoły ze Zgierza, Gdańska i Poznania.

Tegorocznym motywem przewodnim konkursu na pomysł scenariusza teatralnego było hasło "Wściekłość: 100 lecie praw kobiet w Polsce".

Teraz Laureaci zaprezentują efekty swojej pracy. Jako pierwszy, 24 listopada wystąpi Teatr art. 51. ze Zgierza.

"Ustaw dziecko do pionu. Niech zna swoje miejsce. Niech poczuje chorobę, która rozgościła się w jego ciele na dobre i złe. Niech poczuje słabość, która jest początkiem uległości. Takie wychowanie zaprocentuje w przyszłości. Nowy obywatel doceni opiekę i odrobinę komfortu - będzie za nie wdzięczny. Właściwie czemu miałby z nich rezygnować? Dla niepewności i trudnej do określenia prawdy? - piszą artyści w opisie spektaklu "Comfort zone vol. 2". - W "Comfort Zone vol. 2" drążymy tematy, które nas uwierają - dodają twórcy. - Obecna władza i społeczeństwo z określania norm zrobiła nie tylko fetysz, ale i potężne narzędzie przemocy. Pora powiedzieć: "Sprawdzam!".

Tydzień później na deskach Ósemek zobaczymy spektakl "bez_tytułu". To performatywny spektakl skomponowany z herstorii wielu kobiet, połączonych doświadczeniem codziennej opresji, bezsilności i niemocą wyrażenia wściekłości, w którym ważność nadawana jest temu kobiecemu działaniu, które zazwyczaj niewidoczne, może zawierać w sobie akt wielkiej odwagi. Za koncepcję i realizację przedsięwzięcia odpowiedzialni są Magdalena Mellin, Kajetan Hajkowicz, autorem muzyki będzie Hubert Wińczyk. Specjalna konstrukcja sceny podkreśli napięcie między patrzeniem a byciem obserwowanym / obserwowaną, zwraca uwagę na intymność, siłę, ale i przemoc związaną z obecnością, byciem świadkiem / świadkinią, podkreśla fragmentaryczność widzenia. Celem twórców jest wyjęcie na światło dzienne tego co ukryte i lekceważone, wyjście z zastanego obrazu, próba rozpisania na nowo męskości i kobiecości oraz relacji między nimi. W spektaklu naświetlane będą różne aspekty życia w poszukiwaniu momentu, w którym rodzi się wściekłość oraz innego sposobu jej wyrażania niż przemoc czy agresja.

Jako nomen omen ostatnia zaprezentowana będzie propozycja przygotowana przez Latający Cyrk Idei "Ostatnia wieczerza: Slavery still exists". Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między "wzrostem gospodarczym"* a poziomem relacji społecznych. - Spoglądamy na zjawisko w czterech przestrzeniach: religijnej (msza laicka), edukacyjnej (lekcja języka polskiego), domowej (krótka historia kobiety) i mediasfery (przestrzeń publiczna) - mówią twórcy spektaklu. - Niezwykle współcześnie brzmią dzisiaj teksty zespołów punk-rockowych, ale czy ktoś obrazi się, gdy mu wykrzyczymy w twarz "Tchórzy" Dezertera? Formalnie Slavery still exists to najbardziej spektakl muzyczno-taneczny. To kolejna realizacja, którą Fundacja Pomysłodalnia wypełnia trwającą od kilku lat ideę wspierania kultury pozainstytucjonalnej. W ramach Latającego Cyrku Idei zapraszamy twórców z różnych środowisk, tworzymy sytuacje przyjazne dla integracji twórców offowych reprezentujących różne doświadczenia. Ta premiera to efekt pracy wielu twórców. Za koncept i reżyserię odpowiada Piotr Wyszomirski, scenariusz przygotowali Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski, za choreografią stoi Katarzyna Pastuszak, a muzyką zajął się Krzysztof Wojciechowski. W spektaklu zobaczymy wizualizacje spod ręki Art Vyrzecky, natomiast twórca plakatu jest. Jacek "Jacx Badder" Staniszewski

***

POKAZY PREMIER LAUREATÓW PREMIER KONKURSU OFF:PREMIERY/PREZENTACJE

24 listopada 2018 19:00

"COMFORT ZONE vol.2"

Teatr ART. 51

Scenariusz i reżyseria: zespół

Występują: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anna Perek-Kowalska, Anna Rogala

Wizualizacje: Bartosz Strusewicz

Technika: Zbyszek Kowalski

Teksty zespół oraz fragmenty tekstów z: Julie Gregory, Noam Chomsky, Christopher Hitchens, Wikipedia, komentarze internetowe

Muzyka: Peaches, Boy Harsher, pieśń Indian Nawaho

---

1 grudnia 2018 19:00

"Bez_tytułu"

Magdalena Mellin, Kajetan Hajkowicz, Hubert Wińczyk

koncepcja, realizacja: Magdalena Mellin, Kajetan Hajkowicz

muzyka, dźwięki: Hubert Wińczyk

--

8 grudnia 2018 19:00

"Ostatnia wieczerza: Slavery still exists"

Latający Cyrk Idei

Koncept, reżyseria: Piotr Wyszomirski

Scenariusz: Magdalena Olszewska, Piotr Wyszomirski

Choreografia: Katarzyna Pastuszak

Muzyka: Krzysztof Wojciechowski

Wizualizacje: Art Vyrzecky

Projekt plakatu: Jacek "Jacx Badder" Staniszewski

Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia