powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Zbigniew Brzoza nowym dyrektorem Teatru im. Jaracza

Reżyser i wykładowca Zbigniew Brzoza został nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Decyzję w sprawie powołania Brzozy na stanowisko dyrektora podjął w poniedziałek Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Nowo powołany dyrektor zacznie pełnić obowiązki od 22 listopada.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, na ogłoszenie o konkursie w największej regionalnej instytucji teatralnej odpowiedziało 15 chętnych, natomiast 11 z nich zakwalifikowało się do kolejnego etapu.

Konkurs wygrał ostatecznie Zbigniew Brzoza, który zasiadać będzie na tym stanowisku przez pięć najbliższych lat. Umowa została podpisana bowiem do zakończenia sezonu artystycznego 2023 roku, który upływa 31 sierpnia.

Zbigniew Brzoza ukończył reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako dyrektor artystyczny przez dziesięć lat (1997-2007) prowadził Teatr Studio w Warszawie, natomiast przez rok (2008-2009) piastował stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Nowym w Łodzi. Przygotowywał ponadto cztery edycje festiwalu Łódź Czterech Kultur (w latach 2012-2016).

Jest autorem ponad 40 przedstawień teatralnych, które prezentowane były na najważniejszych przeglądach w Polsce i na całym świecie. Realizował również przedstawienia w Teatrze Telewizji (m.in "Portugalię", "Więź" czy "Zbrodnię z premedytacją"). Jest laureatem licznych nagród i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na początku prowadził zajęcia na Wydziale Aktorskim, natomiast obecnie wykłada na Wydziale Reżyserii.

W czwartek nowy dyrektor przedstawi swoje plany. W tym dniu zaplanowano konferencję prasową z udziałem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina oraz Zbigniewa Brzozy.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję o rozpisaniu konkursu na nowego dyrektora po tym, jak w teatrze zaostrzył się konflikt między częścią pracowników teatru zrzeszonych w związku zawodowym a dyrektorem Januszem Kijowskim. Początkowo samorząd chciał przedłużyć kontrakt Kijowskiemu bez przeprowadzania konkursu.

Kijowskiemu zarzucano niepokojąco wysokie stawki pobierane za reżyserię, honoraria za "doradztwo artystyczne" przy realizowanych przez innych twórców spektaklach. Wątpliwości dotyczyły także drogich aut służbowych, w tym terenowego, przy jednoczesnym odmawianiu podwyżek najmniej zarabiającym pracownikom teatru. Kijowskiemu zarzucano także poniżanie i złe traktowanie pracowników. Dyrektor odpowiadał, że zarzuty są pomówieniami i insynuacjami.

W tej sytuacji zarząd województwa podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Podano, iż "decyzja ta jest wyrazem troski zarządu województwa o dobro teatru jako instytucji kultury oraz całego społeczeństwa".