powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Wolność jest w nas" w Teatrze Oratorium

Fundacja Między Słowami wraz z zaproszonymi twórcami pragnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl poetycko-muzyczny "Wolność jest w nas" składa się z pięknych i ważnych utworów w subiektywnym wyborze interpretatorów: Marcina Kwaśnego i Ksawerego Szlenkiera.

Bohaterowie spektaklu - poeci mówią tekstami wierszy do siebie nawzajem i do publiczności, znajdując w tych pełnych emocji strofach opis historii i odniesienia do dzisiejszej Polski i nowoczesnego patriotyzmu.

Na przestrzeni wieków - od romantyzmu do współczesności - polscy poeci pragnęli wolnej Polski. Wyrażając to pragnienie w różnych stylistykach naszego ojczystego języka. W spektaklu wykorzystano teksty: Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny i Juliana Tuwima. Niektóre strofy publiczność może pamiętać z lektur szkolnych, bywają i takie, które w dosłownej albo parafrazowanej formie weszły już do języka potocznego. Ale są w tym zbiorze i te mniej popularne, niesłusznie zapomniane. Warte tego, żeby do nich powrócić choćby dlatego, że są pełne emocji i wciąż aktualne, przez co trafiają do serca słuchacza.

Oryginalną muzykę, opartą na motywach pieśni i piosenek patriotycznych, napisał do spektaklu, kompozytor i wiolonczelista Wojciech Sławiński, który będzie swoje utwory wykonywał na żywo. Taki - tradycyjny w treści i nowoczesny w formie - spektakl jest propozycją dla publiczności w całej Polsce. Zarówno tej starszej, jak i młodzieży szkolnej czy akademickiej. Zwłaszcza tych osób, które rzadziej chodzą do teatru, ale świetnie odnajdują się w świecie wirtualnym. Trzeba bowiem zauważyć, że to między innymi dzięki nowoczesnym technologiom liryka jako rodzaj literacki przeżywa swój renesans. Powstają strony internetowe poświęcone poezji, ludzie wymieniają się pięknymi strofami na portalach społecznościowych, a wśród młodszych i starszych popularnością cieszą się slamy, podczas których amatorzy recytują wiersze. Tym bardziej zatem powinnością artystów profesjonalnych jest przybliżenie perełek polskiej poezji patriotycznej w ciekawych, zawsze indywidualnych aranżacjach.

Spektakl będzie grany w Teatrze Oratorium w Warszawie, a także będzie gościnnie wystawiany w różnych przestrzeniach teatralnych na terenie kraju i poza jego granicami.

***

"Wolność jest w nas"

spektakl poetycko-muzyczny w reżyserii Marcina Kwaśnego

premiera: 20 listopada o godz. 19.00

Występują: Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier, Wojciech Sławiński

Muzyka: Wojciech Sławiński