powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Petersburg. Wręczono Europejskie Nagrody Teatralne

Dzisiaj w Petersburgu odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, która stała się polemiką między Ministerstwem Kultury RF i laureatami. Po wystąpieniu ministra Miedinskiego - wszyscy laureaci wsparli znajdującego się od półtora roku w areszcie domowym Kiriłła Sieriebriennikowa.

Pierwszy wystąpił Jan Klata, który wspomniał o 2 innych laureatach - Milo Rau, który nie mógł pojawić się na ceremonii, ponieważ nie otrzymał wizy do Rosji, oraz Sieriebriennikowie, który w ubiegłym roku nie odebrał nagrody ze względu na areszt.

Thiago Rodrigues poświęcił Kiriłłowi sonet Szekspira.

Podczas laudacji na cześć Walerija Fokina, Lew Dodin podkreślił, że po opublikowaniu listu przez Milo Rau intonacja nagrody się zmienia i wraca do korzeni - braterstwa i solidarności. Dodał też "Sieriebriennikow wzbogacił nasze tragiczne doświadczenie". Niestety, w tłumaczeniu na słuchawkach nazwisko Sieriebriennikowa nie padło ani razu.

Poniżej list Milo Rau:

http://international-institute.de/en/milo-rau-cannot-travel-to-russia-to-receive-the-european-theatre-prize-freedom-for-kirill-serebrennikov-statements-by-director-milo-rau-and-jury-member-marina-davydova/?fbclid=IwAR1W0zMTlpUEiy685mtB82K5tDeXIhF_15v9QoEk6J8OlAZQEtUoK9jCu3Y