powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Otwarcie Rydlówki oraz Osadzanie Chochoła

20 listopada o godz. 14 Muzeum Historyczne zaprasza do Bronowic na otwarcie Rydlówki i Osadzanie Chochoła.

Osadzanie Chochoła to tradycja upamiętniająca ślub i wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Zdarzenie to stało się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania dramatu Wesele a dla współczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic było wielkim świętem dającym początek długoletniej już tradycji. Centralnym punktem uroczystości przed Rydlówką jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą. Widowisko to, powtarzane co roku, gromadzi wielu gości zarówno z miasta, jak i z Bronowic. Młodzież szkolna oraz bronowickie gospodynie przy dźwiękach melodii ludowych i przy wtórze przyśpiewek nakładają na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc wokół niego jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Następnie mają miejsce występy artystów oraz młodzieży.

W tym roku organizatorzy zapraszają do Rydlówki 20 listopada o godz.14.00.

Wydarzenie to będzie połączone z uroczystym otwarciem oddziału dla zwiedzających.

W tym roku zapraszamy Państwa do Rydlówki 20 listopada o godzinie 14:00. Wydarzenie to będzie połączone z uroczystym otwarciem oddziału dla zwiedzających.

Bezpłatne bilety na zwiedzanie wystawy w Rydlówce podczas otwarcia 20 listopada 2018 r. można odebrać w dniach 5-16 listopada 2018 r. w Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1) w godzinach 10.00-19.00.

Zapraszamy również do internetowej rezerwacji bezpłatnych biletów na zwiedzanie wystawy w Rydlówce w dniach 21-24 listopada 2018 r. przez system rezerwacji biletów na stronie www.bilety.mhk.pl