Jaka kultura? - debata o kształcie zarządzania krakowską kulturą

21-03-2013
23-10-2013
Kraków. "Teatry publiczne czy prywatne" - debata
W czwartek odbędzie się kolejna publiczna debata "DP" pod hasłem "Kultura pod ścianą", organizowana wraz z Instytutem Kultury UJ i Fundacją dla Modrzejewskiej.
14-10-2013
O kulturze w Krakowie - stanowisko dyrektora Markiela
Uprzejmie proszę o przyjęcie koniecznych z mojej strony wyjaśnień dotyczących medialnego wydźwięku przypisywanych mi zamiarów tak zwanej prywatyzacji sektora kultury w Małopolsce. Niezwykle bulwersującą wypowiedź i komentarz na ten temat zamieścił w Państwa portalu Pan Michał Centkowski, obrażając mnie i podważając zaufanie do mnie, jako osoby publicznej - pisze do e-teatru Krzysztof Markiel, dyrektor wydziału kultury Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
28-05-2013
Kultura musi wyjść spod ściany
Nie wszystko kryje się w głowach publiczności. Trzeba zmieniać reguły, które rządzą kulturalną codziennością. Tymczasem polskie prawo pasuje często do XXI-wiecznej kultury jak płyta winylowa do odtwarzacza CD. Przepisy, które blokują zamiast otwierać, należy zmienić. Chcemy stworzyć ich listę i walczyć o nowelizację złego prawa. Dlatego debaty nie kończymy. O kulturze warto rozmawiać. Nawet pod ścianą - pisze Rafał Stanowski w Dzienniku Polskim.
28-05-2013
Kultura: wartości czy biznes
Po co nam kultura? Czy dobre programy koncertowe i teatralne, świetne wystawy sprawiają, że Kraków jest atrakcyjnym miejscem do życia? Czy festiwale są kołem zamachowym dla turystyki? Jaka powinna być kultura w Krakowie? Co przeszkadza dyrektorom instytucji kultury, a także szefom organizacji pozarządowych w realizacji projektów kulturalnych? Co najbardziej ich krępuje? Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz pisze i dyskusji podsumowujacyje cykl "Kurtura pod ścianą"
11-04-2013
Jacek Purchla: Kultura wysoka jest jak sport wyczynowy
- Paradoksalnie do zmiany myślenia o kulturze i bardziej efektywnego finansowania i zarządzania jej potencjałem przyczyniły się w ostatnim czasie projekty unijne w sektorze kultury. Można śmiało zaryzykować tezę, że katalizatorem najważniejszych zmian systemowych w naszej kulturze stała się akcesja Polski do Unii Europejskiej - mówi prof. JACEK PURCHLA, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
04-04-2013
Narodziny i śmierć w kulturze
Nakłady na kulturę powinny szybko rosnąć. I nie chodzi tylko o to, abyśmy nie zostali narodem dzikich bestii, ale z tego powodu, że sztuka otwiera umysły. Wiadomo, że otwarte umysły są kreatywne, a kreatywność służy innowacji. Innowacja zaś przynosi rozwój gospodarczy, rozwój gospodarczy prowadzi do dobrobytu - czyli do pieniędzy - a pieniądze podnoszą jakość życia. Lepsza jakość życia to także możliwość konsumowania sztuki. Koło się więc zamyka - JAN TOMASZ ADAMUS, dyrektor Capelli Cracoviensis, o rotacji w sztuce, marce, misji i nowoczesnej instytucji
25-03-2013
Krzysztof Orzechowski: Nie jesteśmy spróchniałą fregatą
Z wielkim zainteresowaniem, a często ze zdumieniem czytam kolejne wywiady i wypowiedzi o krakowskiej kulturze publikowane w "Dzienniku Polskim". Proponuję zdjąć z tej dyskusji przymiotnik "krakowska". Rzecz nie dotyczy bowiem tylko problemów naszego miasta czy regionu, ale całego kraju - pisze Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie.
21-03-2013
Ulotniła się możliwość dialogu - Krystian Lupa o zarządzaniu kulturą
- Ludzie zajmujący się kulturą (sztuką) w rządzie i władzach lokalnych są coraz mniej z tą kulturą (z tą sztuką) związani. Sprowadzenie dyskusji, w coraz większym stopniu, do problemów obsesyjnie egzekwowanych oszczędności - i tłumaczenie tego mechanizmami rynkowymi - owocuje szczególnie negatywnie - mówi Krystian Lupa, w dyskusji o kształcie zarządzania kulturą.
18-03-2013
Prywatne teatry są dyskryminowane... w Krakowie
- Kraków nosi miano "Miasta Kultury" od wielu lat. To hasło brzmi pięknie, ale tylko brzmi. Gdy przyjrzymy się głębiej strukturom finansowania instytucji kultury, azwłaszcza teatrów nieinstytucjonalnych, robi się już mniej ciekawie - mówi Ana Nowicka, reżyserka, aktorka i dyrektorka Teatru Barakah.
08-03-2013
Bartosz Szydłowski: Kultura nie jest grzeczna
- Kultura trzyma się tylko dlatego, że jest w niej wiele osób, które mają dar i pasję. Gdyby pracowali tu sami racjonaliści, wszystko to by runęło jak domek z kart. Bez mocnych i zdeterminowanych osobowości polska i krakowska kultura nie ruszy z miejsca. Z indywidualnościami nie pracuje się łatwo, ale w kulturze zasada "grzeczny-bezpieczny" jest zabójcza. Artyści to niewdzięcznicy i należy się z tym pogodzić, niesie ich chwila, emocja, natchnienie. To trzeba pokochać, stawiać na wizjonerów i marzycieli. Tak się zmienia rzeczywistość - mówi BARTOSZ SZYDŁOWSKI, dyrektor Łaźni Nowej - członek Rady do spraw Instytucji Artystycznych Ministerstwa Kultury.
17-08-2012
Piotr Sieklucki: Kultura jest zakładnikiem polityki
Z PIOTREM SIEKLUCKIM, dyrektorem Teatru Nowego, o sytuacji krakowskich organizacji pozarządowych i braku pieniędzy na kulturę rozmawia Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.