powiększwersja do drukupoleć znajomemu

TVP Kultura. "Baletownik" - nowy cykl programów o tańcu klasycznym

"Baletownik" - taki tytuł będzie nosił nowy cykl programów telewizyjnych, w których tancerze i choreografowie opowiadać będą o poszczególnych krokach baletowych. Pierwszy odcinek cyklu, przygotowanego przez Instytut Muzyki i tańca oraz TVP Kultura, zostanie wyemitowany w grudniu.

"Baletownik" - 10-odcinkowy cykl prezentujący sztukę tańca klasycznego - zrealizowany zostanie w formie baletowych klipów. Osią każdego odcinka będzie konkretne pas wraz z merytorycznym komentarzem wybitnych tancerzy i choreografów, takich jak m.in. Ewa Wycichowska, Zofia Rudnicka czy Wacław Gaworczyk. Dopełnieniem informacji o prezentowanych pas będą fragmenty baletów. Wypowiedzi tańczących artystów będą nawiązywać do danego kroku, ale przede wszystkim do osobistych doświadczeń i przeżyć wynikających z kreowania partii w spektaklu baletowym.

- "Baletownik" z jednej strony pobudza do refleksji nad tym, jak zmieniała się sztuka klasycznego tańca, a z drugiej strony wskazuje na jej ponadczasowy charakter - mówił na środowej konferencji prasowej Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

W pierwszym odcinku "Baletownika" o kroku pas ballonne i pas ballotte opowie Ewa Wycichowska - tancerka, choreografka, wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Emisja pierwszego odcinka cyklu już w grudniu tego roku. - "Baletownik" to kolejne wspólne przedsięwzięcie Instytutu Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Zorganizowaliśmy już razem konkursy Młody Muzyk Roku i Młody Tancerz Roku - przypomniał Bylicki.

Podczas środowej konferencji prasowej poinformowano też, że z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia niepodległości Instytut Muzyki i Tańca nawiązał współpracę z Estońskim Centrum Muzyki Tradycyjnej. Latem estońscy muzycy uczyli się we wsi Futoma na Rzeszowszczyźnie gry na cymbałach, a na jesieni grupa Polaków zapoznała się z grą na tradycyjnym estońskim instrumencie - kannelu. W ramach obchodów rocznic uzyskania niepodległości przez oba kraje władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel - instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekażą Estończykom cymbały - instrument opisany w "Koncercie Jankiela" w "Panu Tadeuszu". Przekazanie instrumentów odbędzie się 24 listopada podczas jesiennej edycji festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". - Wraz z przekazaniem instrumentów obydwa kraje postanowiły podjąć próbę wzajemnego poznania tradycji muzycznych i związanego z nimi kontekstu kulturowego - mówił dyrektor IMiT.

Innym projektem Instytutu Muzyki i Tańca jest tworzenie trzech kolekcji - Narodowego Archiwum Tańca, Archiwum Muzyki Polskiej i Kolekcji Nagrań Muzyki Polskiej. - Zarówno sztuka muzyczna jak taneczna opiera się na ulotnym ze swej istoty wykonaniu dzieła. Dzięki nowym technologom w ostatnich latach powstają liczne nagrania, które nie są wprowadzane do obiegu komercyjnego. Często są bardzo wartościowe, ale mało kto wie, że istnieją, a jeszcze mniej osób ma do nich dostęp. Chcemy, aby te wykonania polskiej muzyki i rejestracje tańca były dostępne w bibliotece Instytutu oraz żeby można je było wyszukać w naszym katalogu on-line. W ten sposób staną się one dostępne dla badaczy i popularyzatorów kultur. Będziemy wdzięczni za informacje o takich nagraniach - dodał Bylicki.