powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Inkluzywne "Warsztaty rodzinne: taniec możliwy"

18 listopada o godz. 11.00 odbędą się pierwsze inkluzywne "Warsztaty rodzinne: taniec możliwy". Zajęcia realizowane są przez Centrum Sztuki Włączającej: Downtown i Teatr 21 - instytucje zajmujące się na codzień kulturą i sztuką osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Na wszystkie warsztaty wstęp wolny.

Inkluzywne warsztaty rodzinne skierowane do dzieci i dorosłych, którzy mają ochotę razem potańczyć i spędzić kreatywnie czas. Warsztaty stwarzają przestrzeń zabawy, gry, ruchu i kreatywności. Nieważny jest stopień sprawności, doświadczenia czy wiek uczestników. W atmosferze uważności i szacunku dla potrzeb własnych i innych, poszukiwać będziemy radości i inspiracji z ruchu.

Podczas warsztatów będziemy korzystać z metody improwizacji kontaktowej, która jako forma taneczna daje nam możliwość zdobycia wiedzy o naszym ciele, jego możliwościach i potrzebach. Jednocześnie stwarza szansę na poznanie innych ciał, sposobów poruszania czy ekspresji. Dowiemy się, jak możemy wykorzystać grawitację, zarządzać własnym ciężarem, jak ciężkie uczynić lekkim, jak fruwać stąpając lub turlając się po ziemi, a przede wszystkim w jaki sposób podjąć rozmowę z drugą osobą - nawet z tą, której nie znamy. Dowiemy się, jak ciekawie jest grać i improwizować razem. Taka forma tańca pomaga małym i dużym spełniać ich naturalne potrzeby ruchowe, inspirować się nawzajem, a przede wszystkim odkrywać, że nasze ciała kryją w sobie najróżniejsze sposoby ruchu i mówienia o sobie.

Warsztaty poprowadzi Justyna Wielgus - tancerka i choreografka na stałe związana z Teatrem 21. Każdy warsztat będzie współprowadzony przez aktorów Teatru 21 oraz muzyków, którzy będą wykonywać muzykę na żywo.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci 6+ i dorosłych opiekunów, bez względu na rodzaj niepełnosprawności.

miejsce warsztatów: Śródmieście (dokładny adres zostanie podany w wiadomości prywatnej)

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Warsztaty rodzinne realizowane są przez Centrum Sztuki Włączającej: Downtown w ramach projektu "Niepełnosprawność i społeczeństwo" realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

***

Kalendarium warsztatów:

18 listopada, 11.00 - 12.30

CZYM JEST CIAŁO? / warsztaty rodzinne

miejsce: Śródmieście (dokładny adres w wiadomości prywatnej)

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Jak wyglądają inne ciała? Czym różni się ciało węża od ciała sowy? Jak zmienić się w kota lub małpę? Co wyróżnia ciało człowieka? Z czego się składa? Głowa, ramiona, ręce, korpus, nogi, stopy, skrzydła, ogon? Jak są duże? Ile dziecięcego ciała mieści ciało dorosłe. Czy wszystkie ciała są takie same? Czym możemy się różnić?

*

25 listopada, 11.00 - 12.30

TRZY PODSTAWOWE POZIOMY: LEŻENIE, SIEDZENIE, STANIE / warsztaty rodzinne

miejsce: Śródmieście (dokładny adres podamy wkrótce)

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Jak ciało może się poruszać? Może: chodzić, turlać się, skakać, czołgać się, skręcać, podpierać się, biegać, latać, unosić się, upadać. Może: odpychać się, ciągnąć, zanurzać się.Ciało może być: szybkie, wolne, dynamiczne, ospałe, luźne, sztywne, mobilne, nieruchome, lekkie, ciężkie. Czy wszystkie ciała poruszają się w taki sam sposób? Czy można się poruszać bez zmiany miejsca? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że mrugnięcie oka może być skokiem?

*

2 grudnia, 11.00 - 12.30

ŻYWIOŁY W MOIM CIELE: WODA, OGIEŃ, POWIETRZE, WODA / warsztaty rodzinne

miejsce: Pałac Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego), pl. Defilad 1

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Czym jest przepływ swobodny, flow? Czym jest impuls?Czym jest oddech i równowaga? Moje ciało jako rzeka, jako góra, jako drzewo, jako wiatr, jak piach czy deszcz lub wodospad. Za pomocą naszych ciał stworzymy magiczne krajobrazy i będziemy rysować za pomocą ruchu

*

9 grudnia, 11.00 - 12.30

CIAŁĄ JAK GWIAZDY TWORZĄ KONSTELACJE / warsztaty rodzinne

miejsce: Pałac Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego), pl. Defilad 1

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Na warsztatach nauczymy się słuchać innych wokół nas. Ruch jednego człowieka wpływa na ruch drugiego. Odkryjemy ścieżki naszych ciał, będziemy starać się być uważni, znajdziemy niewidzialne nici, które nas ze sobą łączą. Będziemy starać się zwracać uwagę na innych i wchodzić z nimi w relację. Stworzymy solo, duet, trio, a także będziemy ruszać się całą grupą. Każdy z nas zamieni się w małą planetę i wprawimy w ruch naszą galaktykę.

*

16 grudnia, 11.00 - 12.30

HISTORIE CIAŁEM PISANE / warsztaty rodzinne

miejsce: Śródmieście (dokładny adres podamy wkrótce)

bilety: wstęp wolny

zapisy: teatr21@teatr21.pl

Czy potrafisz sobie wyobrazić ruch, którego nie możesz wykonać? A może jednak spróbujemy? Postaramy się stworzyć obrazy i instalacje za pomocą wspólnego ruchu. Naszym celem będzie stworzenie przestrzeni wspólnej dla różnych osób - choć nie każdy z nas porusza się tak samo, razem stworzymy bezpieczną przestrzeń dla kreatywnego ruchu.