powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Budowa Centrum Muzyki coraz bliżej

Gmina Kraków i województwo małopolskie na podstawie podpisanej we wtorekumowy wymienią się działkami, dzięki czemu możliwa będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia - budowa pod Wawelem Centrum Muzyki.

Miasto uzyska udziały w terenie przy ulicy Skrzatów (ok. 2,5 ha), gdzie w otoczeniu Centrum Muzyki ma powstać nowy miejski park. Województwo będzie mieć prawo własności do działki (ok. 1,5 ha) w rejonie al. Bora Komorowskiego, gdzie ma być wybudowane Centrum Nauki Cogiteon.

Umowę o zamianie nieruchomości podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa Jacek Krupa.

- Dzięki realizacji Centrum Muzyki swoją siedzibę zyskają Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis, a wymiana działek umożliwia przystąpienie do projektowania i zrobienia ponad 5 hektarowego parku przy ul. Skrzatów" - mówił Jacek Majchrowski. Dodał, że utworzenie parku poprzedzą konsultacje społeczne.

Marszałek małopolski Jacek Krupa podkreślił, że poprzez podpisanie umowy miasto stało się współwłaścicielem terenu przy ul. Skrzatów i uzyskało prawną możliwość finansowania budowy Centrum Muzyki. - Działki, które pozyskało od miasta województwo, pozwoli poszerzyć Centrum Nauki Cogiteon o tereny zielone. Powstanie tam park nauki. To obopólne korzyści dla miasta i województwa i cel, by w stolicy regionu powstało Centrum Muzyki i Centrum Nauki - powiedział Krupa.

Centrum Muzyki ma powstać nad Wisłą i być siedzibą kilku instytucji i zespołów muzycznych m.in. dla Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis. W budynku znajdzie się kilka sal koncertowych, z których największa pomieści 1,4 tys. słuchaczy. Będą też: sala miesząca 650-800 słuchaczy, sala recitalowa z 270-300 miejscami oraz sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i przestrzeń gastronomiczna z restauracją.

Obecnie trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny. Prace konkursowe mają być złożone do 19 listopada, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić 3 grudnia. Zwycięski projekt zostanie nagrodzony sumą 150 tys. zł.

Budowa Centrum miałaby się rozpocząć w 2021 r., a jego otwarcie jest planowane w 2024 r. Koszt realizacji projektu szacuje się na ok. 265 mln zł. W jednej trzeciej inwestycję ma sfinansować miasto, w 2/3 województwo małopolskie.

Centrum Muzyki wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej i parkiem miejskim przy ul. Skrzatów oraz uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową mają stworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta.

Małopolskie Centrum Nauki, które w połowie 2022 r. ma być udostępnione zwiedzającym, powstaje w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum

Lotnictwa Polskiego. Wśród ponad 200 eksponatów prezentowanych w MCN znajdą się również prace artystyczne, bo jedną z idei Centrum jest łączenie nauki ze sztuką. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem jest szacowany na ok. 150 mln zł.