powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lyon. Francuska premiera "Hymnu do miłości"

13 listopada odbędzie się francuska premiera "Hymnu do miłości" w reż. Marty Górnickiej w Célestins, Théâtre de Lyon. Premiera rozpocznie francuskie tournée spektaklu.

"Hymn do miłości" zostanie następnie zaprezentowany w Maillon, Théâtre de Strasbourg - Scne européenne w Strasburgu (15-16 listopada) oraz w La Rose des Vents, Scne nationale Lille Métropole w Villeneuve d'Asq (18-19 listopada).

"Hymn do miłości" zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół MATKI COURAGE. Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do Hymnu reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Ben Ladena) wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

"Hymn do miłości" powstał w koprodukcji Fundacji CHÓR KOBIET, Teatru Polskiego w Poznaniu, Maxim Gorki Theater i Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruhr. Partnerami projektu są Goethe-Institut oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.