powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Fantazji polskiej" w Teatrze Ateneum

Teatr Ateneum przygotował wydarzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednym z nich jest premiera "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki w reż. Andrzeja Strzeleckiego.

Listopad obfituje w piękne i ważne rocznice. 11 listopada obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym miesiącu urodził się także Ignacy Jan Paderewski, wybitny kompozytor, pianista i dyplomata, któremu sprawa wolnej Polski głęboko leżała na sercu. 18 listopada skończyłby 158 lat! W związku z tym, zapraszamy na cykl wydarzeń artystycznych poświęconych temu charyzmatycznemu muzykowi i mężowi stanu. W programie: premiera spektaklu "Fantazja polska" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, projekcja filmu o Paderewskim oraz koncert.

PREMIERA

Maciej Wojtyszko

FANTAZJA POLSKA

Reż. Andrzej Strzelecki

Premiera: 17 listopada

Premiera amerykańska: 1 grudnia, godz. 19.00 (spektakl z angielskimi napisami)

"Fantazja polska" inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu. Opowiada o słynnym tournée z koncertami w Stanach Zjednoczonych oraz staraniach muzyka i polityka o poparcie Prezydenta Wilsona dla sprawy niepodległości Polski.

Paderewski wyróżniał się niezwykłą osobowością, erudycją i ogromnym talentem. Mistrzowska gra otworzyła mu drzwi do najważniejszych salonów artystyczno-politycznych. W salach koncertowych gromadził prawdziwe tłumy. Dzisiaj najprawdopodobniej nazwalibyśmy go celebrytą, ale swój muzyczny sukces i popularność wykorzystywał dla "większej sprawy". Sztuka nawiązuje bezpośrednio do historycznych wydarzeń, wpływu Paderewskiego na treść Czternastu Punktów Prezydenta Wilsona oraz eksponuje imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu muzyka.

Prapremiera sztuki w Ateneum nawiązuje do okoliczności jubileuszowych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecia Teatru Ateneum.

***

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE PREMIERZE FANTAZJI POLSKIEJ

Premierze "Fantazji polskiej" towarzyszy szereg wydarzeń mających przypomnieć postać Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenia są organizowane wspólnie z Fundacją im. Piotra Janowskiego oraz Ambasadą USA w Polsce.

PROJEKCJA FILMU O PADEREWSKIM

13 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkową projekcję filmu dokumentalnego "Ignacy Jan Paderewski. Zarys biografii" w reżyserii Andrzeja Chiczewskiego. Wydarzenie towarzyszy premierze spektaklu "Fantazja polska" w reż. Andrzeja Strzeleckiego.

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko światowej sławy pianistą i kompozytorem, ale także skutecznym dyplomatą i politykiem. Na czym polegał jego fenomen? Czym zapewnił sobie miejsce w historii? Trzyczęściowy film dokumentalny Jan Paderewski. Zarys biografii w reżyserii Andrzeja Chiczewskiego pozwala zapoznać się z bogatym życiorysem Paderewskiego. Opowiada zarówno o rodzinie, dzieciństwie, pierwszych fascynacjach muzyka, jak i aktywności politycznej i życiu na emigracji.

Projekcja filmu dokumentalnego:

IGNACY JAN PADEREWSKI. ZARYS BIOGRAFII (reż. Andrzej Chiczewski)

Termin: 13 listopada, godz. 18.00

Miejsce: Teatr Ateneum, Scena na Dole im. Wojciecha Młynarskiego

Czas trwania: 83 min.

Liczba miejsc ograniczona. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru.

***

PADEREWSKI W AMERYCE - koncert

Koncert słowno-muzyczny, który przeniesie nas w świat Ignacego Jana Paderewskiego.

Wykonawcy:

Mischa Kozłowski jako Ignacy Jan Paderewski

Krzysztof Świątek- Ciupiński- tenor

Bogumiła Dziel-Wawrowska- sopran

Joanna Maklakiewicz- fortepian

Termin: 19 listopada, godz. 19.00

Miejsce: Teatr Ateneum, Scena Główna

Liczba miejsc ograniczona. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru.