Warszawa. Nowe wystawy w Muzeum Chopin

Od 9 listopada w Muzeum Fryderyka Chopina zwiedzający będą mogli obejrzeć dwie wystawy czasowe eksplorujące wątek muzyki polskiej z rożnych perspektyw. Jedna z nich poświęcona jest postaci Ignacego Jana Paderewskiego, druga natomiast twórczości kompozytorów polskich między 1918 a 2018 rokiem.

"Paderewski Chopinowi"

Ignacy Jan Paderewski - pianista, kompozytor i polityk, bez którego nie sposób myśleć o polskiej niepodległości. Charyzmatyczna postać, wzbudzająca emocje do dzisiaj. Jakie są jego zasługi dla Chopina, którym inspirował się całe życie, uznając jego twórczość za wzór sztuki narodowej?

Wystawa "Paderewski Chopinowi" wyróżnia się w kontekście innych wydarzeń poświęconych wybitnej postaci artysty. Scenariusz ekspozycji koncentruje się bowiem na chopinowskich wątkach w jego życiu i działalności. Motywy te w szczególny sposób wybrzmiewają w Muzeum Chopina.

Niektóre spośród 40 obiektów należących do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina będą prezentowane po raz pierwszy. Wśród pamiątek znalazły się m.in. cenne autografy muzyczne, jak np. rękopis słynnego Menueta G-dur, zbiór portretów pianisty, w tym obraz autorstwa Louisa Fr,d,rica Schtzenbergera, którego barwami inspirowali się projektanci wystawy oraz przedmioty osobiste: wizytówka czy walizka Paderewskiego. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie również autograf Ballady g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, pozyskany do kolekcji Muzeum w 2017 roku.

Jedna z części wystawy poświęcona została kwestiom rejestracji wykonań Paderewskiego. W zaaranżowanej specjalnie przestrzeni będzie można obejrzeć rolkę pianolową i Paderewskiego we fragmencie filmu "Moonlight sonata" z 1937 r. Dzięki zachowanym programom koncertowym poruszony zostanie wątek występów pianisty w Europie i Stanach Zjednoczonych, za sprawą rękopisów - zakorzenienie kompozytora w estetyce romantyzmu. Wystawa ukazuje także inne oblicza Paderewskiego - mówcy, redaktora dzieł wszystkich Chopina i filantropa.

Ekspozycję można obejrzeć w Sali Wystaw Czasowych Muzeum od 9 listopada 2018 r. do 13 stycznia 2019 r. Towarzyszy jej cykl lekcji muzealnych, zaś zwieńczeniem będzie oprowadzanie połączone z koncertem Michała Szymanowskiego w dniu 8 stycznia 2019 r. Pianista wykona kompozycje Chopina i Paderewskiego.

***

"Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018"

Konstelacje - rodzaj mapy, w której niezwiązane ze sobą punkty przecinają się na pewnej geometrycznej płaszczyźnie. Wątki i koncepcje w muzyce polskiej ostatniego stulecia tworzą właśnie taką sieć. Konstelacje to, rozpisany na blisko 70 utworów, komentarz poświęcony postawom kompozytorów wobec historii, tradycji i nowoczesności. Ekspozycję w zabytkowej przestrzeni Muzeum Chopina będzie można zobaczyć od 9 listopada 2018 r. do 3 marca 2019 r.

Trzy aspekty, które eksploruje narracja Konstelacji, mają swoje odbicie w formie instalacji stworzonej przez projektanta Jana Strumiłło. W ekranach multimedialnych znajdą się nagrania i opisy utworów oraz komentarze kompozytorów i muzykologów w postaci filmów. Na temat pojęcia muzyki polskiej wypowiadają się m.in. Zygmunt Krauze, Wojtek Blecharz, Agata Zubel czy Marcin Stańczyk.

Wykład wprowadzający do wystawy wygłosi 13.11 dr hab. Iwona Lindstedt z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podejmie ona opowieść o powstaniu mapy Konstelacji, związkach i różnicach pomiędzy kompozytorami. Na pytanie "czym jest dzisiaj muzyka polska?" spróbują odpowiedzieć Hanna Kulenty, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, prof. Sz bolcs Eszt,nyi oraz Piotr Peszat 11.12 w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Jana Topolskiego.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

***

Wystawy "Paderewski Chopinowi" oraz "Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018" realizowane są w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego