powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera "Tańca albatrosa" w Powszechnym

Premierę komedii "Taniec albatrosa" - francuskiego autora Geralda Sibleyrasa w reż. Marcina Sławińskiego zaprezentuje w sobotę 10 listopada Teatr Powszechny w Łodzi. Spektakl portretuje współczesne zachodnie społeczeństwo, diagnozując jego lęki i frustracje.

Jak informuje Justyna Tomczak z "Powszechnego", Sibleyras w swoich sztukach pokazuje zagubienie współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i trywialnych przepisów na życie. W "Tańcu albatrosa" przedstawia historię pięćdziesięciolatków mierzących się z kryzysem dojrzałego wieku.

Zdaniem dyrektor łódzkiej sceny Ewy Pilawskiej, to spektakl o strachu przed starością, bo często nie potrafimy cieszyć się własną dojrzałością, wypieramy upływ czasu - czasami wręcz nie lubimy samych siebie. Według niej "Taniec albatrosa" obnaża też pustkę w relacjach międzyludzkich. Jej zdaniem często wchodzimy w związki, spodziewając się różnych korzyści, np. starszemu mężczyźnie iluzoryczne poczucie młodości daje młodsza partnerka.

- Ta recepta na szczęście jest oczywiście doraźna - tak naprawdę w związku potrzebujemy partnera i przyjaciela, osoby, przy której czujemy się bezpiecznie. Podczepianie się pod młodość jest oczywiście rozwiązaniem na chwilę, a nie ma chyba gorszej rzeczy niż przeżycie własnego życia bez akceptacji samego siebie - dodała Pilawska.

Reżyserem "Tańca albatrosa" jest Marcin Sławiński, który w "Powszechnym" zrealizował kilkanaście spektakli. Jego zdaniem spektakl jest mądry, ironiczny, nawet gorzka. Opisuje sytuację Europejczyka, a zatem także Polaka, dzięki czemu - jak sądzi - opowieść ta jest uniwersalna. - To sztuka o rozczarowaniu pięknymi ideami, nadziejami na budowę lepszego ładu, sztuka o ludziach, którym marzenia, nawet spełnione, nie dają szczęścia. Próbują oni zatrzymać upływ czasu, lecz bez powodzenia, bo marsze na rzecz pokoju i dalekowschodnie podróże "odmładzają" ich tylko na chwilę - podkreślił.

W przedstawieniu wystąpią: Karolina Krawczyńska, Barbara Lauks, Mirosław Jękot, Adam Marjański.

Jak informuje Tomczak "Taniec albatrosa" miał prapremierę w Paryżu w roku 2006 i okazał się wielkim sukcesem - otrzymał dwie nominacje do nagród Moliera. Sibleyras jest autorem dramatów, scenariuszy i słuchowisk radiowych, docenionym wielokrotnie tak przez krytykę, jak i publiczność. Pierwszą jego sztuką wystawianą w Polsce był "Napis", prezentowany również w Teatrze Powszechnym w Łodzi - w 2006 r.