powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Radio Łódź. Słuchowisko o Józefie Piłsudskim

"Katastrofa łódzka" to słuchowisko wg książki Józefa Piłsudskiego "Bibuła" zrealizowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Emisja 11 listopada o godz.20 (cz. I) oraz 12 listopada o godz. 20 (cz. II).

Książka opisuje wątek konspiracyjnej działalności Józefa Piłsudskiego, gdy w latach 1899-1900 prowadził w Łodzi na ulicy Wschodniej nielegalną drukarnię, w której redagował i wydawał pismo "Robotnik" będące organem PPS. Słuchowisko (zdjęcie z nagrania) opowiada o wpadce drukarni i aresztowaniu Piłsudskiego, które dla służb kontrwywiadowczych carskiej Rosji było ogromnym sukcesem, a dla polskiego podziemia niepodległościowego - ogromną klęską. Stąd też w kręgach konspiracyjnych nazwane zostało właśnie "katastrofą łódzką". Dzięki swojemu sprytowi i hartowi ducha przyszłemu naczelnikowi Państwa udało się uniknąć kary śmierci i uciec z carskiej niewoli.

Słuchowisko opowiada również o warunkach pracy konspiracyjnej oraz o szerokim wpływie, jaki podziemna bibuła wywierała na masy społeczeństwa polskiego.

Akcja utworu obfituje w liczne zwroty akcji, przenosi nas z pokoju przesłuchań na łódzką ulicę z przełomu XIX i XX wieku, do konspiracyjnego mieszkania Piłsudskiego, punktu nielegalnego kolportażu; zabiera nas również w podróż pociągiem z Dąbrowy Górniczej na Dworzec Wileński w Warszawie. Chwile napięcia łączą się z elementami humoru tworząc świat nieco groteskowy, naznaczony lękiem przed dekonspiracją oraz zaskakującymi sytuacjami.

autor: Rafał Zięba

pomysł i konsultacja historyczna: Sebastian Adamkiewicz

współpraca dramaturgiczna: Maria Oberman

reżyseria: Mikołaj Szczęsny

występują:

Piłsudski Narrator - Dymitr Hołówko

Piłsudski - Bartosz Turzyński

Żona Piłsudskiego - Dominika Probachta

Dromaderka - Karolina Kowalska

Śledczy - Cezary Nowak

Rożnowski - Adam Kupaj

Pałycz - Krzysztof Pyziak

Towarzysz/Sołdat z Warszawy - Grzegorz Kwiecień

oraz gościnnie: Służąca - Maria Oberman

***

Projekt słuchowiska radiowego realizowany jest przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, we współpracy z łódzkim Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka, oraz Radiem Łódź, z funduszy Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".