powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" na Święto Niepodległości

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Teatr Arka zaprasza 10 listopada o godz. 19.00 na premierę spektaklu "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska".

CZAS PATRIOTÓW - KAROLINA LANCKOROŃSKA to druga część naszej historii o legendzie polskiej arystokracji - hrabinie, która jest symbolem minionej epoki końca XIX wieku, wieku XX i początku XXI wieku.

Jej dzieciństwo to atmosfera Cesarstwa Austro-Węgierskiego, młodość to czas I wojny światowej i pomoc rannym żołnierzom w charakterze sanitariuszki, a także fascynacja Józefem Piłsudskim i jego dziełem walki o Niepodległość oraz wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli. W czasie II wojny światowej doświadczyła inwazji Sowietów i zajęcia przez nich Lwowa, w którym mieszkała i pracowała naukowo. Zaangażowana w konspiracyjną działalność ZWZ/AK ukrywała się przed aresztowaniem przez NKWD. Po czasie uciekła do Krakowa. Jej dalsze losy to między innymi doświadczenie niemieckiej okupacji Lwowa, aresztowanie oraz pobyt w więzieniach Stanisławowa, Lwowa i Berlina zakończony wywiezieniem do niemieckiego obozu koncentracyjnego do Ravensbrück za odważne potępienie niemieckiej napaści na Polskę i zdobycie wiedzy o sprawcach mordu popełnionego na polskich profesorach Lwowa.

Karolina Lanckorońska przeżyła 104 lata. Po zakończeniu II wojny światowej wybrała życie na emigracji oraz pracę na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej w Rzymie. Jest swoistym symbolem wartości prawdziwie europejskich, wolnej Polski oraz chrześcijańskiej kultury Zachodu. Choć prezentowała wielką osobowość, była zwyczajnym człowiekiem.