powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Ruszają nagrania do słuchowiska radiowego "Katastrofa łódzka"

Ruszają nagrania do słuchowiska radiowego "Katastrofa łódzka" - historii opartej na motywach broszury Józefa Piłsudskiego "Bibuła". Książeczka wydana w 1903 roku w Krakowie opisywała działalność konspiracyjnych organizacji na terenie zaboru rosyjskiego.

O nagraniu poinformował PAP Marcin Wąsiewicz - dyr. programowy Radia Łódź. Dodał, że będzie to pierwsze słuchowisko poświęcone łódzkiemu epizodowi w życiu Piłsudskiego.

Jak podkreślił Wąsiewicz, dla przyzwyczajonych do względnej swobody mieszkańców Galicji (wówczas zabór austriacki) "Bibuła" była opowieścią egzotyczną i miejscami szokująca. Głównym motywem "Bibuły" był druk nielegalnych druków i ich wpływ na rozwój polskiej tożsamości.

Słuchowisko skupia się na łódzkim epizodzie w życiorysie Józefa Piłsudskiego - druku "Robotnika" na terenie miasta, aresztowaniu, przesłuchaniu i ucieczce z więzienia. - Poznajemy przyszłego marszałka, jako brutalnie przesłuchiwanego więźnia aresztu przy ulicy Długiej (dzisiejsza ul. Gdańska) w Łodzi. Jego walka o przetrwanie przeplatana jest scenami przedstawiającymi codzienną działalność konspiracyjną i drukarską - wyjaśnił.

Dodał, że "Katastrofa łódzka" - podobnie jak literacki pierwowzór - niepozbawiona jest elementów humorystycznych. Tłem do wydarzeń jest Łódź przełomu XIX i XX wieku - z jednej strony Ziemia Obiecana dla tysięcy robotników, a z drugiej ich małe piekło na ziemi. - To o ich dusze trwała bezwzględna walka pomiędzy zaborcą, a polskimi działaczami niepodległościowymi drukującymi nielegalną prasę - powiedział.

Autorem pomysłu słuchowiska jest dr Sebastian Adamkiewicz - historyk, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Scenariusz napisał Rafał Zięba - poeta, dramaturg, pracownik Teatru Nowego w Łodzi - we współpracy z Marią Oberman - reżyser filmową i scenarzystką. Reżyserią zajął się Mikołaj Szczęsny - reżyser filmowy i telewizyjny, współpracujący m.in. przy serialu "Drogi Wolności", i filmie Krzysztofa Zanussiego "Eter". Realizatorem dźwięku jest Andrzej Papajak.

Projekt słuchowiska radiowego realizowany jest przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, we współpracy z łódzkim Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka, oraz Radiem Łódź, z funduszy Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Jak poinformował Wąsiewicz, słuchowisko ma być wyemitowane w Radio Łódź w niedzielę 11 listopada.

Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika" - pisma, którego redaktorem był m.in. Piłsudski. Został aresztowany w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie. Według historyków, Piłsudski pojawił się jeszcze raz w Łodzi - w 1921 roku w drodze do Paryża. Spędził tam kilkanaście minut spotykając się na dworcu kolejowym m.in. z władzami miasta.

W sierpniu 1919 r. łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze.