powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łomża. XXXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka - zgłoszenia

Uprzejmie informujemy, że w dniach 12-15 czerwca 2019 r. w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbędzie się 32 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń spektakli.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej teatru: www.teatrlomza.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z rejestracją przedstawienia upływa 31 stycznia 2019 roku.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Odbywa się co roku i skupia teatry portatywne. Ważny z racji pokazywania małych form scenicznych, możliwych do odegrania w niewielkich przestrzeniach. Jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce i za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w dziedzinie sztuki lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach i technikach tradycyjnych. Wieloletnia historia festiwalu, to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży najznamienitsze zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z całego świata. Do tej pory gościło na nim około 350 teatrów z 50 krajów, m. in. z Japonii, Singapuru, Nowej Zelandii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Iraela, Hiszpanii, Serbii, Argentyny.

Podstawowym założeniem festiwalu - poza przeglądem spektakli jest konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych. Jego ambicją jest poszukiwanie interesujących zjawisk w szeroko pojętej przestrzeni teatralnej, konfrontowanie języka sztuki lalkarskiej i teatru formy z pokrewnymi dyscyplinami sztuki oraz otwieranie na nowe przestrzenie działań artystycznych. Festiwal stwarza możliwość promocji, poszerzenia horyzontów teatralnych i rozwijania partnerstwa kulturalnego. Tworzy również interdyscyplinarne forum dla wymiany myśli, doświadczeń, poglądów dla twórców, przedstawicieli teatrów i gości uczestniczących w festiwalu. O jego unikalnej wartości świadczą opinie osobistości i autorytetów ze świata kultury oraz wydźwięk medialny, który towarzyszy każdej edycji na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. W kolejnych edycjach w programie znaleźć można spektakle teatru formy i sztuki lalkarskiej, klasyczne i eksperymentalne, kameralne i plenerowe, dla młodego widza oraz dorosłych. Zapraszane są te teatry, które naszym zdaniem wywodzą się z olbrzymiej pasji twórców i są odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań.