powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Wkrótce premiera spektaklu "Anty-Gone Tryptyk" w Teatrze Pieśń Kozła

We wrocławskim Teatrze Pieśń Kozła kończą się próby do spektaklu "Anty-Gone Tryptyk". - To przedstawienie hybrydowe. Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji - podkreślił reżyser Grzegorz Bral.

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, ale, jak podkreślają twórcy, każda z jego części może stanowić odrębne przedstawienie. Pierwsza część - "Siedem bram Teb" - to opis świata widzianego oczami Kreona. Druga ukazuje świat z perspektywy Antygony. Pierwszy ze światów jest brutalny, drugi zaś subtelny. Ostatnia, zatytułowana "Ekstaza", ukazuje zderzenie tych dwóch rzeczywistości.

Reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła Grzegorz Bral podkreślił, że "Anty-Gone Tryptyk" to "przedstawienie hybrydowe". - Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń - powiedział.

Dodał, że sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w działalności artystycznej Teatru Pieśń Kozła. - Z myślą o wystawieniu "Antygony" noszę się od 20 lat. Teraz wreszcie mamy okazję, by to zrobić, wykorzystując zasobny arsenał środków ekspresji - powiedział Bral.

Reżyser wskazał, że bezpośrednią inspiracją do pracy nad tym spektaklem stał się średniowieczny bęben wikingów. - Okazało się, że to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W "Anty-Gone" wykorzystamy siedem replik takich bębnów" - podkreślił Bral.

Nad spektaklem pracuje 30 artystów. To aktorzy Teatru Pieśń Kozła, performerzy, zawodowi muzycy, wokaliści, śpiewacy operowi oraz tancerze z całego świata, w tym z Japonii, Niemiec i Włoch, a także choreografka z Francji.

Przedstawienie zostanie pokazane na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, ponieważ - jak podkreślają twórcy spektaklu - wymaga większej przestrzeni scenicznej. Pokazy premierowe odbędą się 22 i 23 listopada . Przeznaczone jest dla widzów pełnoletnich.

Produkcja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.