powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Spólnota" w Teatrze Układ Formalny

Teatr Układ Formalny przygotowuje się do wystawienia spektaklu łączącego czas teraźniejszy z historią. "Spólnota" opowiada o idei spółdzielczości w 1928 i pyta o wspólnotę dzisiejszą, w społeczeństwie i w teatrze. Premiera 3 listopada.

W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl "Spólnota" przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta - Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

"Spólnota" opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu. Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne?

Pokazy spektaklu 3 (premiera) i 4 listopada o godz. 19:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska 184.

CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: ok 90 minut.

Spektakl dla widzów od 14 roku życia.

PARTNERZY: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA ORAZ REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@ukladformalny.pl