powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Pieśni o rzeczach ostatecznych w Kanie

Ośrodek Teatralny Kana w ramach projektu Wokół Tradycji zaprasza na wykonanie pieśni o rzeczach ostatecznych, które postaramy się wyśpiewać wspólnie ze szczecinianami oraz Pawłem Grochockim w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Dzień wcześniej zapraszamy także na spotkanie do Teatru Kana przygotowujące do wspólnego wykonania pieśni. Wstęp wolny.

3 listopada, godzina 17, spotkanie z Pawłem Grochockim przygotowujące do wspólnego wykonania pieśni, Teatr Kana, wstęp wolny

4 listopada, godzina 12, wspólne wykonanie pieśni, Kaplica Główna, Cmentarz Centralny w Szczecinie, wstęp wolny

Pieśni o rzeczach ostatecznych to szczególny repertuar, żywo obecny w praktyce związanej zarówno z kulturą wiejską, jak i szlachecką i mieszczańską, w czasach, gdy pieśń towarzyszyła człowiekowi od narodzin do śmierci. Jak uczy tradycja: "Rzeczy ostateczne są: śmierć, sąd, piekło, niebo". Utwory o tej tematyce sięgające swym rodowodem czasów baroku, a nawet wcześniejszych, przetrwały w przekazie ustnym, zachowując nierzadko niezmienioną formę. W samo południe pierwszej niedzieli po Zaduszkach zaśpiewamy w Kaplicy Cmentarza Centralnego utwory wybrane przez Pawła Grochockiego.

Dla wszystkich gości przygotujemy teksty pieśni, aby każdy, kto ma taką potrzebę, mógł włączyć się do wspólnego śpiewu. Chętnych zapraszamy też 3 listopada o godzinie 17 do Teatru Kana na spotkanie z Pawłem Grochockim, przygotowujące do niedzielnego wydarzenia.

Paweł Grochocki śpiewak i nauczyciel śpiewu, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt "Już idę do grobu - tradycyjne pieśni pogrzebowe". W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Projekt "WOKÓŁ TRADYCJI 2018" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.