Olsztyn. Teatr im. Jaracza czeka na dezyzję ministra

Zbigniew Brzoza, reżyser, wykładowca filmówki i szef kilku teatrów w Polsce, jest kandydatem na dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie. To twórca wybitny. Ostateczną decyzję podejmie minister kultury. Teraz obowiązki dyrektora Teatru Jaracza pełni Zbigniew Marek Hass.

«Zastąpił na tym stanowisku Janusza Kijowskiego, którego kontrakt skończył się w sierpniu, a ocena jego osoby podzieliła teatralny zespół. Zarząd województwa ogłosił konkurs, do którego zgłosiło się 15 osób. Ze względów formalnych konkurs trzeba było powtórzyć, ale jest już prawie na ostatniej prostej.

Spośród kandydatów komisja konkursowa wybrała Zbigniewa Brzozę, wybitnego reżysera, dyrektora m.in. Teatru Studio w Warszawie i Teatru Nowego w Łodzi. W latach 2012-2016 byl dyrektorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pracował na wielu polskich scenach, m.in.w Gdańsku i Poznaniu. Współpracował m.in. z Krzysztofem Warlikowskim i Grzegorzem Jarzyną. Jest wykładowcą łódzkiej filmówki.

Brzoza urodził się w 1957 roku w Warszawie. Jest absolwentem prawa i reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego realizacje były prezentowane na festiwalach w Polsce i zagranicą i zdobywały tam nagrody i wyróżnienia. Brzozę interesuje dramaturgia współczesna i współczesna praktyka teatralna (Brzoza był m.in. stażystą u Petera Brooka). Jedną z najbardziej znanych jego realizacji jest "Obwód głowy", inscenizacja, której Brzoza wykorzystał m.in. fragmenty książki "Szkoła janczarów" Alojzego Twardeckiego oraz materiały prasowe i archiwalne, a cała rzecz dotyczy niemieckiej polityki rasowej i uprowadzania polskich dzieci. Za ten spektakl otrzymał kilka nagród m.in. im. Krzysztofa Zaleskiego.

Ostateczną decyzję w spawie nominacji Brzozy podejmie minister kultury.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego