powiększwersja do drukupoleć znajomemu

"Jeden- Wiele" pieśni chwalebne wielu świątyń

Karolina Cicha i Elżbieta Rojek kolejny raz w swojej muzycznej pracy skupiły się na jednym regionie Polski - Podlasiu. Od wieków współegzystują tam różne tradycje religijne, z których artystki wybrały i opracowały pieśni najradośniejsze i najjaśniejsze.

Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak "Kiedy ranne wstają zorze" z XVIII wieku usłyszymy tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych tradycji Religii Księgi (np. staroobrzędową pieśń "Irmologiona Supraskiego" z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku).

Koncert i przygotowywana płyta "Jeden - wiele" to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie Religie Księgi brzmią wspólnie, przemawiając niejako jednym głosem. Muzykę - czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu - dopełniają języki sakralne (m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski). Wybór tekstów skoncentrowany jest na najbardziej afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności czy błogosławieństwa. Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn.

Premiera płyty planowana jest na 23 listopada 2018. W tej chwili, dzięki dofinansowaniu Województwa Podlaskiego, trwają nagrania. Jednocześnie prowadzona jest zbiórka na portalu Polak potrafi, gdzie wydanie płyty wspierają fani, słuchacze i przyjaciele.

Karolina Cicha - śpiew, akordeon, fortepian, looper, sampler perkusyjny

Elżbieta Rojek - śpiew, harmonium, instrumentarium odpustowe

Karolina Matuszkiewicz: śpiew, kamancze, fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz

Mateusz Szemraj - oud, rubab

Patrycja Napierała - instrumenty perkusyjne

**

KAROLINA CICHA - kompozytorka, wokalistka, aktorka i multiinstrumentalistka. Rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Laureatka GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

ELŻBIETA ROJEK - aktorka, wokalistka i choreografka. Zaangażowana w różnorodne projekty teatralno-muzyczne. Przez wiele lat czołowa aktorka "Gardzienic". Współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea". W teatrze odwołująca się do muzyczności; w muzyce poszukująca związku z ruchem i słowem. Jej przygoda z muzyką zaczęła się w autobusach wiozących ludowe grupy śpiewacze z okolic Chełma do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Karierę wokalną zaczęła w zespole Orkiestra Św. Mikołaja, eksplorując łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Kilkakrotnie powracała do Orkiestry jako wokalistka nagrywając płyty "O miłości przy grabieniu siana" oraz "Huculskie muzyki" - płytę uznaną za najlepszą płytę folkową 2006 roku w plebiscycie internautów - Witru@lne Gęśle oraz nagrodzoną trzecim miejscem w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2006. W muzycznych poszukiwaniach najbliżej jej do muzyki etnicznej. Pozostała wierna zainteresowaniom muzyką tradycyjną, ale nie boi się eksperymentów.

*

www.karolinacicha.eu

Materiał powstał przy zaangażowaniu finansowym Województwa Podlaskiego w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.