powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. "Dziady po Białoszewskim" na Scenie dla dorosłych w Kubusiu

"Tym razem przyjdź bez dzieci" - w taki sposób Teatr Kubuś zaprasza na spektakl "Dziady po Białoszewskim" w reżyserii Anny Retoruk o jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Jego prezentacje, realizowane w ramach funkcjonującej w Kubusiu Sceny dla Młodzieży i Dorosłych odbędą się już 26 oraz 27 października o godz. 18 i warto ich nie przegapić.

Zarówno ze względu na oryginalną inscenizację, która zyskała uznanie krytyki (oraz festiwalowe nagrody) jak również atrakcyjne ceny biletów na pokazy- po 18 zł.

Teatr lalek, zwany często teatrem przedmiotu to idealna forma do oddania twórczości i biografii Mirona Białoszewskiego, znanego nie tylko z lingwistycznych eksperymentów, ale przede wszystkim zachwytu nad otaczającymi nas drobiazgami i zwykłą codziennością.

Akcja spektaklu rozgrywa się po śmierci poety, w jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Lizbońskiej. Przestrzeń pokoju autora staje się swoistym mikrokosmosem. Opuszczoną kawalerkę odwiedzają dawni znajomi pisarza, którzy poprzez wspominki ponownie uruchamiają tętno tego miejsca. Białoszewski "powraca do siebie" za pośrednictwem świata rzeczy. Opuszczona przestrzeń i pozostawione w niej przedmioty zaczynają mówić jego głosem. Fotografie, książki, świątki, nagrania magnetofonowe wskrzeszają postać Mirona.

Spektakl "Dziady po Białoszewskim" to opowieść o osobliwości autora artykułującej się poprzez poszukiwanie relacji pomiędzy "ja" duchowym a "ja" fizycznym. To opowieść o nieustannym sprawdzaniu siebie wobec świata, a także o podejmowanej przez bohatera próbie zmierzenia się z rzeczywistością i sobą samym, a w konsekwencji - z własną twórczością.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o dziennik "Chamowo" oraz wiersze z tomu "Odczepić się". Połączenie form prozatorskich i poetyckich nie jest tu przypadkowe. Stanowi odzwierciedlenie mironowskiego, dualistycznego sposobu postrzegania świata, na styku codzienności i metafizyki. Zapraszamy!

***

"Dziady po Białoszewskim"

na podstawie "Chamowa" oraz poezji Mirona Białoszewskiego

data premiery: 14 listopada 2015

wiek: 16+

scenariusz i reżyseria - Anna Retoruk

scenografia - Justyna Banasiak

muzyka - Paweł Sowa

wizualizacje - Michał Matoszko

ruch sceniczny - Karolina Garbacik

reżyseria światła - Magdalena Grundwald

Występują: Jolanta Kęćko, Zdzisław Reczyński, Błażej Twarowski