powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. "Homosovieticus", "Koba/Stalin" i "Żertwa" w DDK Węglin

27 października, w ramach cyklu "T1A: HISTORIA", prezentowane będą trzy monodramy inspirowane historą XX wieku.

T1A: HISTORIA

27.10.2018

godz. 15.00

HOMOSOVIETICUS

Wykonanie i reżyseria - Wojciech Kowalski

godz. 17.00

KOBA/STALIN

Wykonanie - Aleksandras Rubinovas

Reżyseria - Stanislovas Rubinovas

Spektakl w języku rosyjskim z napisami w języku polskim

godz. 19.00

ŻERTWA

Wykonanie - Mateusz Nowak

Reżyseria - Stanisław Miedziewski

Wprowadzenie do spektakli - red. Tomasz Miłkowski

Miejsce - Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a

Wstęp wolny

HOMOSOVIETICUS, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki

Scenariusz, reżyseria i wykonanie - Wojciech Kowalski

Kostium, scenografia - Yola Nykowska

Muzyka - Michał Pilarski

Monodram inspirowany twórczością Michaiła Zoszczenki, powstał na bazie wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu.

Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu 'Kowalski', bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus i polski Everyman i cała nasza współczesność.

red. Łukasz Drewniak

KOBA/STALIN wg Edvarda Radzinsky'ego

Wykonanie - Aleksandras Rubinovas

Reżyseria - Stanislovas Rubinovas

Scenografia - Sergejus Bocullo

W nieskomplikowanej fabule, ukazującej kaprys wszechwładnego dyktatora, który oszczędził jednego ze swych dawnych przyjaciół, przegląda się epoka komunistycznej tyranii, stworzonej w imię dobra ludzkości, ale przeciw ludziom. Rubinovas odsłonił tę prawdę raz jeszcze, z sugestywną siłą i artystyczną prawdą. To bodaj najdojrzalsze jego dokonanie w teatrze jednego aktora, krzepiący dowód, jak na scenie dochodzi się do mistrzostwa.

red. Tomasz Miłkowski

ŻERTWA na podstawie wspomnień Piotra Woźniaka "Zapluty karzeł reakcji" z wykorzystaniem fragmentów "Pana Tadeusza" oraz wiersza "Śniła się zima" Adama Mickiewicza

Wykonanie - Mateusz Nowak

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Reżyseria - Stanisław Miedziewski

Charakteryzacja - Agnieszka Adamczewska

Nagranie audio - Konrad Biel

Kostium - Magdalena Franczak

Światło - Marcin 'Kabat' Kowalczuk

Dźwięk - Łukasz Szulc

Przedstawienie przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? Żertwa to ofiara całopalna.

Projekt "T1A: HISTORIA" to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu - pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018"