powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Teatr Polonia ma 13 lat: 13 najważniejszych premier tej sceny

W październiku Teatr Polonia świętuję swoje 13 urodziny. W teatrze stworzonym przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, przez te wszystkie lata widzowie mogli zobaczyć 70 premier, w których zagrało 300 wybitnych aktorów. W Teatrze Polonia zagrano 5000 spektakli, które obejrzało 1,5 miliona widzów - pisze Maciej Łukomski w portalu Strefa Lifestyle.

Specjalnie dla Was wybraliśmy 13 najważniejszych premier Teatru Polonia, które odbyły się w trakcie 13 lat istnienia sceny przy ulicy Marszałkowskiej.

"STEFCIA ĆWIEK W SZPONACH ŻYCIA"

Premierą "Stefci Ćwiek w szponach życia" Dubravki Ugresić 2 października 2005 roku otwarto Teatr Polonia. Spektakl, w którym wystąpili m.in. Agnieszka Krukówna, Michał Piela i Zofia Merle to chorwacki pastisz przygód Bridget Jones. Premiera przedstawienia odbyła się na małej scenie teatru, która została nazwana "Fioletowe Pończochy".

*

"UCHO, GARDŁO, NÓŻ"

Kolejną premierą na małej scenie teatru był monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż" na podstawie tekstu Vedrany Rudan. Bohaterką monodramu jest Tonka Babić, która spędza bezsenną noc. Opowiada o okrucieństwie wojny w Jugosławii, której była uczestnikiem. Wstrząsający monodram Krystyny Jandy docenili krytycy teatralni i widzowie. Spektakl znajdował się w repertuarze teatru 13 lat. Zszedł z afisza w lutym tego roku. Zagranych zostało 234 spektakle.

*

"SHIRLEY VALENTINE"

15 grudnia 2005 roku w Teatrze Polonia odbył się pierwszy pokaz kultowego monodramu Krystyny Jandy, którego premiera odbyła się w listopadzie 1990 roku w stołecznym Teatrze Powszechnym. Aktorka odkupiła licencję od teatru przy Zamoyskiego i od tamtej pory spektakl możemy oglądać w Teatrze Polonia. Krystyna Janda często gości z tym monodramem również na wielu polskich scenach.

*

"TRZY SIOSTRY"

3 grudnia 2006 roku premierą "Trzech sióstr" Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy, Natashy Parry Brook i Krystyny Zachwatowicz została otwarta duża scena Teatru Polonia. W przedstawieniu wystąpili m.in.: Agata Buzek, Karolina Gruszka i Arkadiusz Janiczek. Spektakl zagrano 118 razy.

*

"SZCZĘŚLIWE DNI"

W styczniu 2007 roku na dużej scenie Teatru Polonia odbyła się premiera "Szczęśliwych dni" Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. W spektaklu wybitne role stworzyli Krystyna Janda i Jerzy Trela.

*

"KOBIETY W SYTUACJI KRYTYCZNEJ"

Sztuka Joanny Murray Smith to pięć monologów i pięć różnych głosów, w których autorka przełamuje stereotypowy obraz współczesnej kobiety. Premiera spektaklu odbyła się 30 listopada 2007 roku na scenie "Fioletowe Pończochy". W spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy wystąpili m.in.: Maria Seweryn, Dorota Pomykała i Lidia Stanisławska. Spektakl został zagrany 127 razy i zszedł z afisza dopiero po 11 latach eksploatacji.

*

"BOSKA!"

Tekst Petera Quitera oparty został na historii życia Florence Foster Jenkins, słynnej postaci ze świata opery, najgorszej śpiewaczki świata. Spektakl z Krystyną Jandą w roli głównej stał się jednym z największych przebojów Teatru Polonia. Przedstawienie wielokrotnie było pokazywane na polskich scenach. Powstała również TV wersja tej inscenizacji. W najbliższych dniach "Boską" zobaczą widzowie w Poznaniu.

*

"DOWÓD"

Premiera sztuki Davida Auburna w Teatrze Polonia stała się okazją do spotkania na scenie dwóch aktorskich pokoleń Andrzeja Seweryna i Marii Seweryn. Realizowany w teatrze przy Marszałkowskiej "Dowód" był aktorskim powrotem po 28 latach Andrzeja Seweryna na polską scenę teatralną. "Dowód" został wielokrotnie nagrodzony w ramach XI Polkowickich Dni Teatru 2009. Spektakl zszedł z afisza po 150 prezentacjach.

*

"GRUBE RYBY"

Spektakl na podstawie komedii Michała Bałuckiego w reżyserii Krystyny Jandy był jednym z największych sukcesów teatru. Na scenie wystąpiła plejada polskich aktorów m.in.: Artur Barciś, Ignacy Gogolewski, Cezary Żak i Małgorzata Kocik. Spektakl został zagrany 171 razy.

*

"32 OMDLENIA"

Przedstawienie "32 omdlenia"w reżyserii Andrzeja Domalika z Krystyną Jandą, Ignacym Gogolewskim, Jerzym Stuhrem miało swoją premierę w kwietniu 2011 roku. Spektakl przygotowano na 40 - lecie debiutu scenicznego Jerzego Stuhra. Aktor w tym spektaklu po raz kolejny udowodnił, że jest "mistrzem komedii". Jerzy Stuhr tak gra, że na przedstawieniu zarówno widzowie jak i stojąca na scenie Krystyna Janda nie mogą powstrzymać śmiechu. "32 omdlenia" zebrały fantastyczne recenzje. Przedstawienie do dziś znajduję się w repertuarze. Spektakl do tej pory został zagrany 220 razy.

*

"SEX DLA OPORNYCH"

Olbrzymim sukcesem stało się przedstawienie "Sex dla opornych" w reżyserii Krystyny Jandy, w którym występuję Dorota Kolak i Mirosław Baka. Spektakl został przygotowany w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku."Sex dla opornych" jest grany zarówno w Warszawie jak i w Gdańsku. Na obu scenach przedstawienie do tej pory zostało zagrane 300 razy. Za każdym razem przyjmowane jest owacją na stojąco. I trudno się temu dziwić, bo występujący w nim aktorzy zagrali swoje rolę wybornie. Spektakl nadal jest w repertuarze obydwu scen, a bilety na to przedstawienie sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

*

"DANUTA W."

Spektakl "Danuta W." oparty na kanwie książki "Marzenia i tajemnice" opracowanej przez Piotra Adamowicza to jeden z najważniejszych monodramów w karierze Krystyny Jandy. Przedstawienie zostało znakomicie przyjęte przez krytyków i publiczność. Do tej pory spektakl został zagrany 156 razy.

"Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich"- tak o spektaklu mówiła Krystyna Janda.

*

"ZAPISKI Z WYGNANIA"

Jeden z najważniejszych spektakli w karierze Krystyny Jandy, przygotowany na podstawie wspomnień Sabiny Baral. Mimo, że premiera monodramu odbyła się pól roku temu to za rolę w tym monodramie aktorka otrzymała już wiele nagród. Rola Krystyny Jandy w "Zapiskach z wygnania" (na zdjęciu) została jednogłośnie uznana przez krytyków teatralnych za wybitną.