powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Widowisko "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz"

23 października o godz. 12.30 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbędzie się premiera widowiska "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz" w reż. Remigiusza Cabana.

Niepodległość w wolnym kraju jest czymś, co umyka uwadze jak powietrze, którym oddychamy. Z niepodległością jest jak ze zdrowiem - "Nikt się nie dowie/ Jako smakujesz/ aż się zepsujesz" (J. Kochanowski "Na zdrowie"). Specjalne okazje - obchody rocznic wydarzeń z ich symboliką i dramaturgicznymi stereotypami przypominają uczestnikom, że... niepodległość istnieje, że jest dobrem, które wywalczone kiedyś, dziś stanowi fundamentalną okoliczność życia Polaków. Tak uświadamiana niepodległość kojarzy się raczej z przeszłością, z dawnymi bohaterami, z pomnikową hieratycznością przesłania i niejednokrotnie, niestety, nudną przewidywalnością skojarzeń. Urodzone w wolnym kraju pokolenia, które szczęśliwie nie muszą "składać daniny krwi", powinny doświadczyć niepodległości w inny, ale nie mniej osobisty sposób. Zmierzamy do sytuacji, w której widzowie naszego show samodzielnie odkryją, że TU i TERAZ korzystają z dobrodziejstwa NIEPODLEGŁOŚCI.

"#Piłsudski..." to widowisko patriotyczno-edukacyjne. Widowisko wyprodukowane przez Fundację "Polska się upomni" obrało sobie za patrona (i narratora) głównego "sprawcę" odzyskania niepodległości - Józefa Piłsudskiego. Chcemy spowodować, żeby uczestnicy tego wydarzenia (mówimy - "uczestnicy" albowiem nasze widowisko ma z założenia interaktywny charakter) zapisali we własnym doświadczeniu prawdziwe pozytywne emocje związane z osobą Bohatera. Projektując nasze przedsięwzięcie, mamy nadzieję, że stwarzając atmosferę wzajemnego zaufania, skłonimy młodą widownię do spontanicznego współuczestnictwa w zabawie, którego ślad na długo pozostanie w pamięci, a skojarzenia budzone przez słowa "patriotyzm" i "niepodległość" staną się częścią codziennego doświadczenia młodych Polaków.

Widowisko powstało z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018" oraz środków Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Scenariusz: Adam Słowik

Reżyseria: Remigiusz Caban

Scenografia: Grzegorz Zieliński

Wykonanie: Sławomir Sulej

Muzyka: KGBand

Premiera: 23 października, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.