powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Lech Raczak i LightOff w Scenie Roboczej

26 października o godz. 19 w Scenie Roboczej odbędzie się spektakl legendy poznańskiego offu, Lecha Raczaka i trio Targanescu pt. "Podróże przez sny. I powroty". Dzień później - przyjrzymy się sztuce teatralnej, ale tej ukrytej, zza kulis. Spektakl "Na Lightcie" zagra Grupa Korpuskularna LightOff.

PODRÓŻE PRZEZ SNY I POWROTY (na zdjęciu)

Orbis Tertius

Autorem tekstu i narratorem jest Lech Raczak, który powraca na scenę po niemal czterdziestu latach. Równorzędnym jego partnerem jest trio Targanescu, którego muzyka znakomicie ilustruje kolejne senne podróże.

Tak Raczak zapowiadał premierę (29 września 2016):

"Senny spektakl

Kto?

Trzeci Teatr Lecha Raczaka + Targanescu

Co?

"Podróże przez sny. I powroty."

Co to jest?

Piękna muzyka, świetny koncert.

Niestety z długimi przerwami na gadanie. Czy to teatr? Nie wiadomo.

15 zł za bilet to nie jest bardzo drogo. Ale twarde krzesła i profesjonalnie prowadzonego bufetu brak.

Trudno polecić jednoznacznie.

Bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny

świat."

Lech Raczak

"Lech Raczak - wykonawca sceniczny, performer, który za chwilę umożliwi nam wgląd w swoją intymność, w swoje sny. Owszem, będą to z pewnością sny po literacku, po artystycznemu przepracowane, odpowiednio obrobione i przetrawione, ale przecież i tak wiemy, że one naprawdę powstały gdzieś w głębi jego jaźni - nieprzystępnej, nieogarnionej i wciąż, po tylu latach nieodgadnionej, także dla niego samego. Świat w tych snach się rozpada, jego kontury nikną, nie ma w nim nic stałego, trwa totalna oniryczna destabilizacja, króluje zniszczenie. Jednak gdy zabrzmią już oklaski, gdy Raczak powróci ze swej zaświatowej niedostępności do nas - wzruszonych i ograniczonych w naszej wdzięczności do banalnego uderzania dłonią o dłoń, pozostańmy z naszą wyobraźnią w tej wielkiej, zadymionej sali, wyczarowanej zmęczonym półszeptem dzisiejszego Mistrza teatru śmierci." - Juliusz Tyszka, teatralny.pl

26.10.2018

Tekst, scenariusz, reżyseria: Lech Raczak

Muzyka: Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch)

Scenografia i światło: Krzysztof Urban

Narrator: Lech Raczak

***

NA LIGHTCIE

Grupa Korpuskularna LightOff

O istocie fresnela w opozycji do spota, czyli światło offu od Grotowskiego do Grabowskiego pokaz nie tylko dla branżystów; akcja teatralna

Traktat o dwoistej naturze światła wygłosi jeden z najbardziej kontrowersyjnych w świecie teatru specjalistów od oświetlenia scenicznego. Poznamy różne techniki i jednostki pomiaru światła (takie jak lumen, kandela czy steradian), usłyszymy historie o kłopotach techników z dualizmem korpuskularno-falowym, dowiemy się wreszcie, z jakich powodów i jakimi metodami kierowano ten strumień na aktorów teatru offowego na przestrzeni dziejów, o tym jak światło sceniczne potrafi zwodzić, załamywać, polaryzować czy ulegać luminescencji.

"Kiedy moja pozycja w teatrze jako technika zaczęła słabnąć, a cyfra zaczęła wypierać analog, postanowiłem, robiąc taki teatralny rachunek sumienia, wykrzesać z siebie resztki minionej bezpowrotnie fantazji i zmierzyć się z problemem samotności montażysty na scenie, jego egzystencji w świecie zdominowanym przez aktorów, reżyserów i scenografów...".

"(...) Sygnowany trzema nazwiskami projekt (grygier, fibich, nykowski) oparty na analogowych wspomnieniach anonimowego technika oświetlenia to próba syntezy samotności technika teatralnego zamkniętego w czarnym ciele teatru offowego z buntem czterdziestolatka pragnącego po raz ostatni zakwitnąć jak storczyk. Niestety. Grygier już od pierwszych minut jest niewidoczny, osacza widzów kaskadą barokowych komentarzy z wielu dziedzin teatru, które w swojej chaotycznej kompilacji sprawiają wrażenie scenicznego bełkotu. Ze sceny na scenę temat przytłacza aktora, który bez przekonania próbuje zrzucić zawodowe niepowodzenia na barki swojego bohatera, którego scenicznym losem w pewnym momencie zaczyna sterować mała metalowa kulka (...)" B. Sz. (recenzja napisana na zamówienie na podstawie anonimowej kwerendy przeprowadzonej w grupie branżystów metodą black jack)

27.10.2018

Grupa Korpuskularna LightOff Grygier / Fibich / Nykowski

Instalacje: Patryk Ekonomiuk

Premiera: Teatr Kana (4 VI 2018)