powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Za miesiąc otwarcie "Rydlówki" w nowej odsłonie

20 listopada ponownie otwarta zostanie dla zwiedzających "Rydlówka" - dom, w którym odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny opisane w najsłynniejszym dramacie Stanisława Wyspiańskiego.

Budynek przeszedł remont, a wystawę stałą wzbogacono o nowe dzieła stuki. Uroczyste otwarcie "Rydlówki" będzie częścią tegorocznej ceremonii osadzenia Chochoła.

- Bardzo zależy nam, by "Rydlówka", która nawiązuje do tradycji Młodej Polski była miejscem, gdzie uczymy się myśleć młodo o Polsce, myśleć świeżo i odważnie o problemach, które przed nami stoją, bo dramat "Wesele" to nic innego jak odważne i młode myślenie o Polsce" - mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

W trakcie remontu w budynku wymienione zostały wszystkie instalacje, jednocześnie przeprowadzono go z dbałością o zabytkową przestrzeń. Wejście do budynku znajduje się w innym miejscu - w przeszklonej loggii, gdzie umieszczona została niewielka kasa i szatnia. Stamtąd będzie można przejść do świetlicy, w której będą odbywały się warsztaty i lekcje muzealne dla grup szkolnych. Potem zwiedzający będą mogli zobaczyć izbę taneczną, a później salę, w której spożywano weselny posiłek i dawny alkierz, w którym obecnie zaaranżowano opowieść o realnych bohaterach wesela, które odbyło się 20 listopada 1900 r. w wówczas jeszcze podkrakowskich Bronowicach.

Ekspozycja została wzbogacona o kilkanaście nowych obiektów, w tym obrazy Włodzimierza Tetmajera i Ludwika de Laveaux. W tle zwiedzający usłyszą dialogi z filmowego "Wesela" w reż. Andrzeja Wajdy i ludowe utwory taneczne.

Ponowne udostępnienie "Rydlówki" zbiega się w czasie ze 100-leciem śmierci Lucjana Rydla i przypadającą w 2019 r. 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

Prace modernizacyjne i aranżacja wystawy kosztowały ok. 1 mln zł i zostały sfinansowane z budżetu miasta i środków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zgodnie z porozumieniem, które miasto zawarło z rodziną Rydlów w listopadzie 2015 r. "Rydlówka" stała się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wcześniej przez lata Regionalne Muzeum Młodej Polski w "Rydlówce" prowadził krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kiedy organizacja ta, jak wiele innych w Polsce, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i miała kłopoty z dalszym prowadzeniem muzeum, rodzina Rydlów zaczęła szukać nowego opiekuna. Od 2014 r. obiekt był zamknięty dla zwiedzających.