powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Teatr Ludowy przejdzie gruntowną modernizację

Prawie 24 mln zł będzie kosztować remont trzech scen Teatru Ludowego w krakowskiej Nowej Hucie, a także stworzenie zielonego miejsca wypoczynku dla mieszkańców tej dzielnicy. Inwestycja otrzyma wsparcie z funduszy Unii Europejskiej.

We wtorek przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego przekazali umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania. Wyniesie ono ponad 5 mln zł.

Zakres prac przewiduje gruntowny remont budynku Sceny Stolarnia, najmłodszej, powstałej w 2004 r., sceny Ludowego, zajmującej budynek dawnej teatralnej stolarni na osiedlu Teatralnym, w pobliżu głównej siedziby teatru. Modernizację ma przejść także Scena Kameralna, Scena Nurt oraz modelatornia teatralna. Wokół budynku powstanie zielone miejsce wypoczynku dla mieszkańców tej dzielnicy.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig ocenił, że dzięki inwestycji Teatr Ludowy zyska nową, profesjonalną przestrzeń, zachęcającą do uczestnictwa w ofercie kulturalnej. "Stworzenie centrum teatralno-kulturowego oraz prezentowana w nim kompleksowa oferta kulturalna będzie sprzyjać budowaniu sieci społecznych na terenie Nowej Huty" - powiedział.

Po remoncie w gmachu teatru działać ma m.in. sala teatralna i specjalna przestrzeń przeznaczona na spektakle dla dzieci. Zlokalizowana będzie tam także świetlica teatralna oraz sala sportowo-artystyczna - miejsca warsztatów.

Jak podkreślił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa, dzięki dotacji mieszkańcy Nowej Huty zyskają nie tylko zupełnie nową przestrzeń do obcowania z kulturą na najwyższym poziomie, jak i ciekawe miejsce spotkań.

Teatr Ludowy w Krakowie rozpoczął działalność w 1955 r. Budynek, w którym jest główna siedziba instytucji, mieści się na os. Teatralnym - nazwę osiedle wzięło właśnie od wybudowanego na nim teatru. Budynek zaprojektowali Janusz i Marta Ingardenowie oraz Jan Dąbrowski. W teatrze mieści się Duża Scena, która przez lata była jedyną sceną teatralną w Nowej Hucie. Od 1996 r. Teatr Ludowy ma także kameralną Scenę pod Ratuszem w Rynku Głównym.