powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. O życiu Fridy Khalo w Promie Kultury

19 października w PROMie Kultury Saska Kępa ponownie będzie można zobaczyć monodram o życiu Fridy Kahlo. W roli głównej występuje aktorka i malarka Martyna Kliszewska, a spektakl wyreżyserował Jakub Przebindowski.

Bohdan Gadomski z tygodnika "Angora" stwierdził, że "poetycki zapis dramaturgiczny pomaga zrozumieć malarski świat Fridy Kahlo (...), a publiczność oglądała Fridę w ogromnym skupieniu, dziękując owacją na stojąco".

"Frida - życie, sztuka, rewolucja" to pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, której 110 rocznicę urodzin obchodzono na całym świecie w 2017 roku. Opowieść dotyczy życia i namiętności Kahlo, a także walki o jej artystyczną niezależność. Aktorka i malarka Martyna Kliszewska (absolwentka wydziału aktorskiego PWST i wydziału malarstwa ASP w Łodzi), wcielając się w postać Fridy przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury.

Spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, a także ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Jak twierdzi Martyna Kliszewska: "Frida Kahlo jest osobowością, niesamowitą kobietą, nieprawdopodobną pod wieloma względami, cudowną artystką.

W sztuce "Frida. Życie, Sztuka, Rewolucja" chcieliśmy połączyć różne gałęzie sztuki w jedną całość. Wykorzystując wideoart, sztuki piękne, malarstwo, taniec, staraliśmy się stworzyć coś innego, ciekawego, zupełnie inną wypowiedź teatralną performatywną". Bilety na spektakl dostępne bezpośrednio w PROMie Kultury lub przez stronę internetową www.promkultury.pl.

***

19.10. (piątek)

19.00 Teatr Kępa: "Frida - życie, sztuka, rewolucja"

Bilety: 30 złotych

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria - Jakub Przebindowski

Scenografia - Witek Stefaniak

Kostiumy i stylizacje - Martyna Kliszewska

Choreografia - Anna Głogowska

Muzyka - Ygor Przebindowski

Zdjęcia - Katarzyna Chmura

W roli Fridy Khalo - Martyna Kliszewska

KOMITET HONOROWY SPEKTAKLU:

Edward Dwurnik

Marek Keller

Rafał Olbiński

Jakub Przebindowski - aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do teatru. Zadebiutował w filmie Andrzeja Wajdy "Wielki Tydzień". Z reżyserem tym spotkał się w pracy jeszcze kilkakrotnie ("Bigda Idzie", "Makbet", "Katyń"). Związany z teatrami Krakowa (Narodowy Teatr Stary, Teatr STU) oraz teatrami warszawskimi. Autor sztuk teatralnych granych na polskich scenach ("BOTOX", "Hiszpańska Mucha", "Być jak Elizabeth Taylor"). W roku 2016 ukazała się jego książka "Miasto O. Pocztówkowy Alfabet Opola". W swojej pracy często odnosi się do zjawisk popkulturowych, przywołując współczesne postaci świata sztuki w szerokim aspekcie kulturowym.

Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i grafiki ASP w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi w sztuce "Prorok Ilija" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W teatrze tym pracowała min. z Kazimierzem Dejmkiem, Janem Polewką, Pawłem Miśkiewiczem. Obecnie gra na scenach teatrów warszawskich oraz na innych scenach w Polsce (Zazdrość, Hiszpańska Mucha, Być jak Elizabeth Taylor). Pracując w teatrze pozostaje nadal czynna jako malarka. Wystawiała swoje prace min. w warszawskiej Galerii Kuratorium, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie, Galerii Oblicza w Rybniku, a także na XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt teatralny "FRIDA" będzie pierwszą próbą połączenia jej aktorskich i malarskich pasji.