powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

Anne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy".

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonina Dvoraka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. "La Follia" na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich niezwykła artystyczna przyjaźń rozpoczęła się jednak dużo wcześniej, gdy wykonywali wspólnie I Koncert skrzypcowy Sergiusza Prokofiewa w Lucernie. Penderecki był pod tak ogromnym wrażeniem gry Mutter, że wkrótce przystąpił do pisania dedykowanego jej II Koncertu skrzypcowego "Metamorfozy". Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów. Każdy z nich cechuje się ogromną ekspresją, wirtuozerią techniczną i twórczym podejściem do tradycyjnych form muzycznych. W trakcie chińskich koncertów Krzysztof Penderecki dyrygować będzie dziełem Dvoraka, powierzając prowadzenie własnego Koncertu Maciejowi Tworkowi.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Polscy słuchacze będą mieli okazję, by usłyszeć Anne-Sophie Mutter już w listopadzie w trakcie koncertu finałowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.