powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl o Paderewskim w Teatrze Ateneum

17 listopada w Teatrze Ateneum będzie mieć premierę "Fantazja polska", najnowsza sztuka Macieja Wojtyszki, inspirowana postacią Ignacego Jana Paderewskiego. Światowej sławy polskiego pianistę i kompozytora, w reżyserowanym przez Andrzeja Strzeleckiego przedstawieniu, zagra Krzysztof Tyniec.

"Fantazja polska" inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy polskiego pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu, któremu zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone zawdzięczają tak wiele.

Głównymi bohaterami sztuki są Ignacy Jan Paderewski oraz Thomas Woodrow Wilson - Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. W sposób bezpośredni nawiązuje do historycznych wydarzeń wpływu Paderewskiego na fakt, że w słynnych Czternastu Punktach, które Prezydent USA w 1918 roku przedstawił Kongresowi, umieszczono punkt dotyczący niepodległości Polski.

Spektakl duży nacisk kładzie również na imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu słynnego muzyka.

Prapremiera sztuki w Ateneum nawiązuje do okoliczności jubileuszowych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecia Teatru Ateneum.

Premiera: 17 listopada

Spektakle: 18, 20, 29, 30 listopada | 1, 2, 4 grudnia

***

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE PREMIERZE "FANTAZJI POLSKIEJ"

W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez Polki oraz 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA. W związku z tym wraz z Fundacją im. Piotra Janowskiego przygotowaliśmy cykl wydarzeń "Paderewski 3x100", towarzyszących premierze "Fantazji polskiej".

*

POLKI W HOŁDZIE PADEREWSKIEMU - koncert

Koncert inaugurujący projekt "Paderewski 3x100", mający na celu promowanie postaci Jana Ignacego Paderewskiego jako wielkiego patrioty, wybitnego muzyka, wpływowego polityka oraz przybliżenie historii Polek i powiązań naszego kraju z USA. Utwory zostaną zagrane na oryginalnym instrumencie firmy Erard, który był własnością I.J Paderewskiego.

Wystąpią: Maria Pomianowska, Magdalena Szczepanowska, Joanna Maklakiewicz

Termin: 20 października, godz. 11.00

Miejsce: Scena Teatralna ASP, Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39

Wstęp wolny

*

ŚLADAMI PADEREWSKIEGO - gra miejska

W jaki sposób postać Ignacego Jana Paderewskiego łączy się z odzyskaniem niepodległości? Jaką rolę odegrał we współpracy polsko-amerykańskiej? Jak łączył zawód pianisty z działalnością polityczną? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas gry miejskiej, przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Osoby, które ukończą grę wezmą udział w losowaniu biletów na premierę spektaklu "Fantazja polska" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

20 października, godz. 12:30

Start: Teatr Ateneum, ul. Jaracza 2

Wstęp wolny

*

PADEREWSKI W AMERYCE - koncert

Koncert słowno-muzyczny, który przeniesie nas w świat Ignacego Jana Paderewskiego.

WYKONAWCY:

Mischa Kozłowski jako Ignacy Jan Paderewski

Krzysztof Świątek- Ciupiński- tenor

Bogumiła Dziel-Wawrowska- sopran

Joanna Maklakiewicz- fortepian

Termin: 19 listopada, godz. 19.00

Miejsce: Teatr Ateneum, Scena Główna

Liczba miejsc ograniczona. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru od 5 listopada.

Głównym organizatorem projektu "Paderewski 3x100" jest Fundacja im. Piotra Janowskiego. Partnerami projektu są: Ambasada USA w Polsce, Teatr Ateneum, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim-filia Muzeum Narodowego.