powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Ony" Teatru Powszechnego w ramach Internetowego Teatru TVP

Rozpoczyna się kolejny sezon Internetowego Teatru TVP, dzięki któremu młodzi widzowie z całej Polski mogą oglądać najciekawsze spektakle teatralne ostatnich sezonów. W czwartek 11 października o 10.00 w ramach projektu zaprezentowany zostanie "Ony" Marty Guśniowskiej w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. To kolejny spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi, który został zaproszony do prezentacji na antenie TVP.

"Projekt iTeatru oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony" - informuje na swojej stronie internetowej Telewizja Polska. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest za pośrednictwem kodowanych transmisji internetowych realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. "[...] To nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do młodej widowni" - podkreśla na swojej stronie Ninateka.

"Ony" powstał w ramach tworzonego z myślą o dzieciach i młodzieży "Dziecka w sytuacji" - autorskiego cyklu Ewy Pilawskiej, który realizuje ona społecznie. Na cykl składa się siedem spektakli połączonych z warsztatami prowadzonymi przez aktorów, psychologów, filozofów i edukatorów seksualnych. "Ony" jest kolejnym już spektaklem z cyklu, który został wyróżniony ze względu na walory artystyczne i edukacyjne. Inne tytuły z cyklu (m.in. "Dziewczyna jak ta" czy "Siedemnaście") ze względu na nowoczesne podejście do problemów dzieci i młodzieży prezentowane były dotychczas na przykład podczas Regionalnego Kongresu Edukacyjnego 2018 czy konferencji poświęconej cyberprzemocy. "Ony" został z kolei podwójnie wyróżniony za reżyserię podczas XX Międzynarodowego Festiwalu "Korczak".

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka rebours. To filozoficzna opowieść o ludzkich zmaganiach i lękach, tych obecnych od zawsze, wpisanych w naszą naturę, i tych powstałych na gruncie współczesnych uwarunkowań. Główny bohater to na początku spektaklu ośmioletni chłopiec, który po stracie mamy wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć szczęście i spokój. Siłą tekstu Marty Guśniowskiej jest bogactwo słów i skojarzeń, trafna metaforyka i siła wyobraźni.

Szkoły zainteresowane obejrzeniem transmisji na żywo powinny skontaktować się z łódzkim ośrodkiem TVP w celu uzyskania hasła do transmisji na żywo.

Marta Guśniowska

"Ony"

Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas

Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Ruch sceniczny: Jarosław Staniek i Iwona Staniek

Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik