powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zakopane. VIII Prezentacje Artystyczne "Pępek Świata"

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprasza na ósmą edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych "Pępek Świata", które odbędą się od 12 do 16 października. W programie m.in. spektakle Agaty Dudy-Gracz i Andrzeja St. Dziuka.

Tym razem pytamy o SENS TWÓRCZOŚCI we współczesnym świecie. Naturalnie nawiązujemy - do "książki wykrzyczanej" Mikołaja Bierdiajewa (1874-1948) pod takim właśnie tytułem.

Autor pisze na przykład tak:

"Na szczytach kultury męczy człowieka przeciwieństwo między tym, żeby coś tworzyć i tym, żeby kimś być. Geniusze tworzyli, ale istnieli w niewystarczającym stopniu; święci istnieli, ale mało tworzyli. Twórczość rodziła się z niedoskonałości i niedostatku. Zbyt doskonali przestają tworzyć."

I dalej

"Kultura w największej swej istocie i w swoim sensie religijnym jest wielką klęską. Filozofia i nauka są klęską w twórczym poznaniu prawdy, sztuka i literatura są klęską w tworzeniu piękna, rodzina i życie płciowe są klęską w tworzeniu miłości, ekonomia i technika są klęską w tworzeniu władzy człowieka nad przyrodą. Kultura we wszystkich swych przejawach jest klęską twórczości, jest niemożliwością osiągnięcia twórczego przekształcenia bytu".

Cytowane słowa M. Bierdiajewa są znakomitą prowokacją (wyzwaniem)do głębszego namysłu nie tylko nad tym, "cóż po poecie w czasie marnym?", ale także o sens - takich czy innych (jakich?) postaw artystycznych wobec przemijającego obrazu świata.

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom tegoroczny program zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych. Zaprosiliśmy spektakle teatrów polskich jak i zagranicznych: na deskach Teatru Witkacego zobaczymy spektakl "Po Burzy Szekspira" (na zdjęciu) z wrocławskiego Teatru Capitol, w reżyserii, jednej z najciekawszych twórczyń teatralnych, Agaty Dudy-Gracz. To nie będzie zwykła adaptacja, a kolejny szekspirowski apokryf reżyserki, moralitet o umieraniu człowieka w człowieku, o samotności i niespełnieniu.

Białoruski Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek, wielokrotnie nagradzany, zaprezentuje swój najnowszy spektakl "Na dnie" Maksyma Gorkiego, a francusko-norweska grupa Plexus Polaire pokaże niezwykły, niepokojący spektakl lalkowy dla dorosłych "Popioły". Nie zabraknie również występu gospodarzy Prezentacji, którzy zaprezentują spektakl w reżyserii Andrzeja St. Dziuka - "ONI, albo Ha!Sio(R), czyli nie drażnić kota" w Galerii Wł. Hasiora.

Zaprosiliśmy do Zakopanego jeden z najlepszych zespołów reggae w Wielkiej Brytanii The MightyZ All Stars z elektryzującą wokalistką EMiliYAH (znaną również jako Emilia Witkiewicz). Ostatniego wieczoru prezentacji Teresa Mirga & Kałe Bała wprowadzą nas w magiczny klimat muzyki romskiej.

Jak co roku spotkamy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki - będziemy mieli okazję porozmawiać z dr Michałem Klingerem, dr Rafałem Czekajem, Paulą Milczarczyk oraz gościem specjalnym - reżyserem Jerzym Skolimowskim (laureatem tegorocznych Platynowych Lwów za całokształt twórczości na FPFF w Gdyni), z którym spotkanie poprowadzi dziennikarz Jacek Żakowski. Nie zabraknie też niewątpliwej atrakcji - takiej jak wspólna - artystów, gości i widzów - wyprawa tatrzańska.

Nowością w tegorocznym programie Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych są pokazy twórczości mistrzów kinematografii; zarówno polskich, jak i zagranicznych. W przytulnym Kinie Miejsce będzie można przypomnieć sobie filmy: Ingmara Bergmana, Stanleya Kubricka, Jerzego Skolimowskiego czy klasykę kina niemego - Charliego Chaplina i Bustera Keatona.

Po raz pierwszy w programie "Pępka Świata" pojawiają się warsztaty - wszakże tematem Prezentacji jest sens twórczości. Zajęcia z kreacji twórczej poprzez ruch i świadomość ciała poprowadzi choreograf Teatru Witkacego - Anita Podkowa, natomiast w świat twórczego i świadomego wykorzystania głosu zabierze uczestników dr Sylwia Nadgrodkiewicz.

Prezentacje przygotowano dzięki współpracy z Urzędem Miasta Zakopane, Województwem Małopolskim oraz Zakopiańskim Centrum Kultury.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia szczegółowych informacji na naszych stronach www.witkacy.pl, http://www.witkacy.pl/pepekswiata/ oraz naszym profilu na fb: facebook.com/witkacyteatr, a także na osobnych ulotkach i afiszach.

Zapraszamy na intensywny tydzień pełen wrażeń, wzruszeń, dobrego humoru oraz niespodzianek.

---

Koncepcja artystyczna ZPA "Pępek Świata" - Andrzej St. Dziuk

Koordynator artystyczny - Marzena Wnuk

Biuro Festiwalowe czynne 10.00-14.00 na Dużej Scenie Teatru, ul. Chramcówki 15.