Sopot. Wielka Nagroda Dwóch Teatrów dla Holoubka

Na sopockiej plaży zostaną dzisiaj [5 czerwca] wręczone: Grand Prix oraz nagrody indywidualne Dwóch Teatrów. Po raz pierwszy przyznano Wielką Nagrodę festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Otrzymał ją za wybitne kreacje Gustaw Holoubek [na zdjęciu].

«- Jestem niezmiernie zaszczycony, że spotkało mnie takie wyróżnienie - mówił wyraźnie wzruszony Gustaw Holoubek. - Nazwa Dwa Teatry jest ładna i stosowna. Można ją rozumieć dwojako, bo ten festiwal to nie tylko spotkanie dwóch wspaniałych scen, ale także wyjątkowa okazja, by powrócić myślami do przeszłości i porównać dokonania młodego pokolenia artystów z dziełami mistrzów. Dziś widzimy, że teatr w mediach publicznych przechodzi na drugi plan w oczach tych, którzy powinni go pieścić i finansować.

Potrzebę tę wyrażają nie tylko twórcy. Dwa Teatry mają wierną widownię, a w większości stanowią ją ludzie młodzi. Jak 19-letni Tomek, który przyjechał z Krakowa, by nadrobić teatralne zaległości. Narzeka, że telewizyjne premiery są słabo reklamowane. Z gwiazd największe wrażenie zrobiła na nim Maja Ostaszewska, która opowiadała o swojej duchowej przemianie, buddyzmie i artystycznych wątpliwościach. Spotkania z aktorami w Teatrze na Plaży cieszą się ogromną popularnością.

W konkursie radiowym, obok doświadczonych reżyserów i laureatów minionych edycji, ciekawie zaprezentowali się twórcy kojarzeni przede wszystkim z filmem: Jerzy Gruza, Wiesław Saniewski czy Janusz Zaorski. W kuluarach częstomówi się o frapującym spektaklu "Jeszcze jedna piękna śmierć kliniczna" debiutującego na festiwalu Adriana Chimiaka z Radia Opole.

Wśród 15 najlepszych ubiegłorocznych przedstawień Teatru Telewizji faworytami wydają się "Juliusz Cezar" Jana Englerta, "Tajny agent" Krzysztofa Zaleskiego, "Król Edyp" Gustawa Holoubka i "Piaskownica" Dariusza Gajewskiego, ale werdykt jury pod przewodnictwem Krystyny Jandy może przynieść niespodzianki. Zwłaszcza że jest także "Oskar" Marka Piwowskiego, który obejrzała w telewizji rekordowa liczba ponad 3 mln osób.

Po raz pierwszy uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tuż nad morzem, na plaży przy molo. Trzeba mieć nadzieję, że Dwa Teatry nie podzielą losu zamków z piasku i nie zostaną zmyte przez bałwany komercji. Bronisław Wildstein, nowy prezes TVP, twierdzi, że impreza ta znakomicie służy promocji stacji publicznych i ma formułę "wyjątkową, sprawdzoną i świetnie przyjętą przez środowiska twórcze oraz opinię publiczną". Nic dodać, nic ująć.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego