powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zielona Góra. Promocja z okazji dnia Nauczyciela w Lubuskim

Bilety na grane w najbliższy weekend spektakle - "Samotny Zachód" oraz "Tancerz Mecenasa Kraykowskiego", będą dostępne dla nauczycieli oraz ich osób towarzyszących w cenie 15 zł.

"Samotny Zachód"

Prapremiera tej sztuki - autorstwa jednego z najbardziej znanych dramatopisarzy angielskiego obszaru językowego - odbyła się w Irlandii 19 lat temu. W swoim pierwotnym kształcie "Samotny zachód" jest gorzką komedią, która jednak w zielonogórskiej inscenizacji wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego gatunku. Przedstawienie rozgrywa się w dwu planach dramaturgicznych i przestrzennych. W pierwszym z nich, w świecie "rzeczywistym", osią konfliktu jest nieustanna, w istocie groteskowa walka między dwoma starzejącymi się we wspólnej samotności braćmi, której bezsilnie towarzyszy miejscowy ksiądz i młoda dziewczyna. Drugi plan określają symbolicznie wznosząca się nad miejscem zdarzeń góra i woda, jak mitologiczny Styks wiążąca dwa różne światy - oraz metaforyczne postacie Chłopaka i trzech Dziewczyn. Utwór McDonagha poraża Czechowowską melancholią i mrocznym humorem rodem z filmów Tarantino i ma w sobie wiele z klimatu Twin Peaks. Tej piorunującej mieszance nastrojów nie sposób się oprzeć. Ułomni, pokiereszowani życiem bohaterowie błąkają się nieporadnie wśród prowincjonalnych irlandzkich przestrzeni, słabo radząc sobie zarówno z Bogiem, jak i sobą nawzajem. A może w tym właśnie tkwi istota ich człowieczeństwa?

Autor: Martin McDonagh

Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin

Reżyseria: Robert Czechowski

Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner

Ruch sceniczny: Paweł Matyasik

Światło: Piotr Pawlik

Asystent reżysera: Janusz Młyński

Zdjęcia: Adaś Hanuszkiewicz

Premiera: 16 stycznia 2016

Czas trwania: 105 minut

***

"Tancerz Mecenasa Kraykowskiego" (na zdjęciu)

Kim jest Tancerz - Tancerz mecenasa Kraykowskiego? Wielbicielem, prześladowcą, czy po prostu współczesnym stalkerem? Naznaczony niezwykłą i tajemniczą chorobą - epilepsją - czuje się przez ową świętą przypadłość namaszczony. Jego relacja z mecenasem, człowiekiem sukcesu i doskonałego porządku świata, rozpięta została pomiędzy miłością a nienawiścią, jednoczesnym wznoszeniem ołtarza i bluźnierczym pragnieniem obalenia. Czyżby to była zależność syn-ojciec, a w ostateczności człowiek-bóg? Wszystko rozgrywa się w transowym rytmie karnawałowego śmiechu, frenetycznego tańca, który stwarza i niszczy. W takim obrazie rzeczywistości nie sposób utrzymać równowagę, oddzielić tonację serio od kpiny. Ale czyż nie jest to niezwykle aktualna wizja świata, który nas otacza? Świata, w którym prawdziwa tragedia natychmiast wykrzywia się w groteskę.

W gombrowiczowskim kościele ludzkim jeden stwarza drugiego, wywyższa i podnosi do godności króla niedotykalnego, by potem - jak króla karnawałowego - dotknąć go i strącić. Nie dajmy się zwieść - pod maską śmiechu i zabawy czai się groza. Jacek Bunsch

Autor: Witold Gombrowicz

Adaptacja i reżyseria: Jacek Bunsch

Scenografia i kostiumy: Natalia Kornecka

Muzyka: Janusz Grzywacz

Plastyka ruchu: Paweł Matyasik

Projekcje: Jacek Katos

Asystent reżysera: James Malcolm

Inspicjentka: Dobrosława Trębacz

Premiera: 28 października 2017

Czas trwania: 75 minut

******

Terminy do wyboru:

"Samotny Zachód"

12.10.2018 godz. 19.00

13.10.2018 godz. 19.00

14.10.2018 godz. 19.00

"Tancerz Mecenasa Kraykowskiego"

13.10.2018 godz. 16.00

14.10.2018 godz. 16.00

Rezerwacja biletów:

Impresariat: tel. 68 452-72-72 w. 35,51,63

Kasa biletowa: tel. 68 452-72-72 w. 33