powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Prezydent o zespole "Mazowsze" w 100-lecie odzyskania niepodległości

- Zespół "Mazowsze" prezentuje wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru, które w ogromnym stopniu pozwoliły nam przetrwać jako narodowi, kiedy Polski nie było na mapie Europy i świata - powiedział w niedzielę w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent brał w niedzielę udział w koncercie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prezydent otwierając koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego powiedział, że >>"Mazowsze" jest absolutnie super profesjonalne i absolutnie niezawodne i wyciska łzy z oczu tym, w jaki sposób prezentuje te tak niezwykle ważne i tak niezwykle wrośnięte w naszą, polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru, tego wszystkiego, co od pokoleń dla nas tak bardzo ważne i tego wszystkiego także, co jestem przekonany, w ogromnym stopniu przez najtrudniejsze lata właśnie wtedy, kiedy Polski nie było na mapie Europy, na mapie świata, pozwoliło nam przetrwać jako narodowi, jako wspólnocie".

Andrzej Duda podkreślał, że Centrum Spotkania Kultur jest wspaniałe i jest dumą miasta Lublina. - Życzę państwu, żeby wasze miasto, żeby Lublin tak pięknie się rozwijał jak piękne jest to Centrum Spotkania Kultur, jak niezwykle nowoczesne, jak niezwykle pokazuje też wielką ambicje tego wspaniałego, pięknego, historycznego miasta jakim jest Lublin - powiedział prezydent.

Po przemówieniu prezydent Duda przekazał flagę Polski na ręce przedstawicieli Fundacji Niepodległości, która dba o zachowanie i rozpowszechnianie dziedzictwa Polski i polskiej kultury. - Symboliczna, prezydencka, biało-czerwona na stulecie odzyskania niepodległości dla Fundacji Niepodległości - powiedział przekazując flagę prezydent.

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wręczone zostały również medale Stulecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym służbie państwu i społeczeństwu. Medale te zostały wręczone przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka oraz posła PiS, kandydata na prezydenta Lublina Sylwestra Tułajewa.