Gdzie i kiedy nowy budynek Opery Bałtyckiej?

08-03-2013
07-03-2018
Możliwe scenariusze dla Opery Bałtyckiej
Konflikt pomiędzy pracownikami Opery a jej dyrektorem Warcisławem Kuncem znalazł swój epilog. Kadencja dyrektora została skrócona o połowę i skończy się wraz z ostatnim dniem czerwca 2018 roku. Wciąż nie wiadomo, kto zostanie nowym dyrektorem, ale warto zastanowić się nad tym, co zrobić dalej Operą Bałtycką i jakie są widoki na przyszłość - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
16-02-2015
Duch i jego siedziba
Po trzech latach narad, negocjacji i sprawdzania warunków Społeczny Komitet Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej podjął na ostatnim spotkaniu jednomyślną decyzję o lokalizacji obiektu naszych marzeń - pisze Marek Weiss, reżyser i dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, na swoim blogu.
20-01-2015
Kto tu nie ma ducha
Marzenia o nowej operze w Gdańsku nie są moim wynalazkiem. Istniały tu na wiele lat przed objęciem przeze mnie dyrekcji. Będą istniały nadal po moim odejściu. Aż wreszcie się doczekamy, bo jeśli Trójmiasto ma mieć prawdziwą operę, to nie może to być najbiedniejszy zespół w kraju w najuboższym ze wszystkich gmachów. Naszą metropolię stać na wspaniały obiekt wykorzystujący swoją morską lokalizację jako widokowe zaplecze - pisze dyrektor Marek Weiss na swoim blogu.
02-10-2014
Marek Weiss: Każda sroczka swój ogonek chwali
- Mój kontrakt obowiązuje do połowy 2016 roku. Uważam, że później powinien być rozpisany konkurs na to stanowisko. Nie ukrywam, że zastanawiam się, czy w nim nie wystartować - mówi Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, przedstawiając plany artystyczne Opery na najbliższe miesiące.
16-07-2014
Gdańsk. Nowa Opera Bałtycka melodią przyszłości?
Dwie lokalizacje rozważane są dla nowego gmachu Opery Bałtyckiej w Gdańsku: na Polskim Haku i na Młodym Mieście. - Nowy gmach opery jest raczej melodią przyszłości, a czy jest to przyszłość za 10 czy 15 lat, to dzisiaj trudno powiedzieć - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
29-04-2014
Gdańsk. Państwo Pendereccy na dzisiejszym "Ubu"
Gośćmi specjalnymi dzisiejszego spektaklu "Ubu Rex" w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego, w Operze Bałtyckiej, będą kompozytor Krzysztof Penderecki oraz jego żona Elżbieta Penderecka, a także śpiewaczka Stefania Toczyska.
08-03-2013
Gdańsk. Gdzie stanie nowy gmach Opery Bałtyckiej?
Opera Bałtycka będzie miała nowy budynek. Tylko nie wiadomo, gdzie. Władze Gdańska widzą go na Młodym Mieście, a widzowie i dyrektor gdzie indziej.
02-01-2013
Gdańsk. Studencka wizja Opery na Polskim Haku
W ramach swojej pracy dyplomowej młody architekt zaprojektował nową siedzibę Opery Bałtyckiej. Miałaby powstać na Polskim Haku, u ujścia Motławy do Wisły. To pięknie wyeksponowany, ale słabo skomunikowany i odcięty od Trójmiasta zakątek Gdańska.
03-12-2012
Opera umiera przy głównej ulicy
Bydgoszcz ma Operę, dzięki której wypiękniało całe miasto. Opera Bałtycka, uwięziona w swej niedorzecznej, niczym libretto operetki, siedzibie niebawem zdechnie. I nikt tego nie usłyszy - pisze Jerzy Snakowski na portalu Trójmiasto.pl.
21-02-2012
Gdańsk. Przeprowadzka Opery Bałtyckiej pilnie potrzebna
Dawne tereny Stoczni Gdańskiej, Polski Hak, czy południowy cypel Wyspy Spichrzów? Wczoraj w Biurze Rozwoju Gdańska debatowano o lokalizacji nowej siedziby Opery Bałtyckiej.
25-01-2012
Gdańsk. Dyskutowali o Nowej Operze Bałtyckiej
W poniedziałek 23 stycznia odbyło się drugie spotkanie Komitetu Obywatelskiego Budowy Nowej Opery Bałtyckiej. Wzięło w nim udział wiele osobistości, które mają wpływ na rozwój miasta.
20-05-2011
Nowa Bałtycka
Odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Obywatelskiego Budowy Nowej Opery Bałtyckiej. Członkowie komitetu są wybitnymi osobistościami wybranymi spośród licznej rzeszy miłośników i bywalców naszej opery. Kiedy patrzyłem na ich twarze przypominając sobie ich zasługi, osiągnięcia i znaczenie dla naszej współczesnej historii, pomyślałem, że suma ich woli, kontaktów i wpływów musi zadziałać niezawodnie. Poczułem po raz pierwszy, że moje marzenia o nowym gmachu Opery Bałtyckiej, po prostu spełnią się pewnego dnia i to całkiem możliwe, że za mojego życia - pisze dyrektor Marek Weiss na swoim blogu.
12-03-2011
Od Opery Gedanensis do Bałtyckiego Festiwalu Teatrów Tańca
Jesień będzie należeć do Opery Bałtyckiej. Coraz bardziej realnych kształtów nabiera cykl "Opera Gedanensis" oraz idea Bałtyckiego Festiwalu Teatrów Tańca. W drugiej połowie roku powstaną aż trzy nowe spektakle - zapowiada Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
10-03-2011
Komitet obywatelski został powołany!
Wizytówką Trójmiasta powinna stać się reprezentacyjna wszechstronna instytucja muzyczna, której spektakle operowe, baletowe i koncerty znajdą godną oprawę architektoniczną. Lokalizacja takiego gmachu jest sprawą zasadniczą. Rozumiemy, jak trudno jest Panu Prezydentowi podjąć decyzję o takiej lokalizacji. Dlatego 6 marca ukonstytuował się komitet obywatelski złożony z osób popierających ideę budowy nowej opery, których autorytet i determinacja pomogą władzom skupić się na najważniejszych w tej chwili decyzjach związanych z przyszłością naszej instytucji - pisze Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
03-03-2011
Gdańsk. Komitet Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej
Zawiązała się grupa obywatelska, która postanowiła przeprowadzić Operę Bałtycką do nowej siedziby.
03-02-2011
Gdańsk. Teatr operowy na Wyspie Spichrzów?
Opera Bałtycka mieści się w budynku, który do wojny był halą sportową. To najmniejszy budynek operowy w Polsce, z najmniejszą widownią, bez sceny obrotowej, z kiepską akustyką. Czy Gdańsk stać na inną siedzibę dla własnego teatru operowego?