powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera "Karli" w Teatrze Arka

To przedstawienie o polskiej arystokratce zyjąejej na przełomie XIX i XX w., Karolinie Lanckorońskiej. Premiera "Karli" Jarosławy Makus i Renaty Jasińskiej 12 października.

Przypadająca w bieżącym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła zespół osób kształtujących artystyczny i ideowy profil Teatru Arka do realizacji spektaklu "Karla". Sztuka przybliżyć ma gronu odbiorców osobę - choć nie znaną szerszemu ogółowi społeczeństwa - jednak wyjątkowo zasłużoną dla Polski . Niezłomna Karolina Lanckorońska (1898 - 2002) - naukowiec, żołnierz ZWZ/AK, świadek zagłady narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej.

Poprzez przedstawienie "Karla" chcemy powiedzieć o współczesnym świecie. Wojna, przemoc, nienawiść, niezgoda, brak współpracy nadal funkcjonują na świecie a obóz koncentracyjny Ravensbruck może być w Syrii, Aleppo, Chorwacji, Bośni, Rwandzie, Kambodży. Polsce, Rosji, Niemczech itd.

A przecież dla przetrwania ludzkości najważniejszy jest Pokój, Wolność, Miłość. To nic nie kosztuje ale jednak kosztuje. Bardzo uniwersalne przesłanie Karoliny Lanckorońskiej ubogaca spektakl. Wyłania się z niego portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych.

W spektaklu wykorzystano teksty Jarosławy Makus, "Wspomnień wojennych" Karoliny Lanckorońskiej, poezję Krystyny Miłobędzkiej, fragmenty "Boskiej Komedii" - "Piekło" Dantego Alighieri oraz "Iliady" Homera.

Autorami sztuki teatralnej są Jarosława Makus i Renata Jasińska.

Postać Profesor Karoliny Lanckorońskiej kreowana jest przez wrocławską aktorkę Agatę Obłąkowską. Przedstawienie powstało z inspiracji dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Przedstawienie poświęcone jest niedawno tragicznie zmarłej Jarosławie Makus z którą teatr współpracował od lat i która jest autorką scenariuszy, do wielu przedstawień Arki.

12 i 13 październik 2018 roku w Integracyjnym Teatrze Arka we Wrocławiu ul. Mennicza 3 (wejście od ul. Świdnickiej 28) o godz.19.00