powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Baj na występach na Słowacji, Czechach i Węgrzech

Teatr Baj wyruszył właśnie w swoją kolejną podróż. Tym razem z projektem "Ślady", który zakłada prezentację spektaklu Teatru Baj pt. "Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?" w reż. Ewy Piotrowskiej w teatrach lalkowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Nazwa projektu odnosi się do fabuły przedstawienia, na którą składa się opowieść o odysei Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Odwiedzimy sąsiadów ze śladami naszej historii. Jednocześnie chcemy zostawić u nich trwałe, rozpoczynające współpracę, ślady polskiego, współczesnego teatru lalkowego.

Przedstawienia zagrane zostaną dwukrotnie w następujących terminach:

3 października o godz. 9.00 i 11.00 w Koszycach (partnerem słowackim jest Bábkové divadlo v Košiciach),

5 października o godz. 8.30 i 10.30 w Ostravie (partnerem czeskim jest Divadlo Loutek w Ostrawie),

8 października o godz. 10.00 i 14.00 w Szombathely (węgierskim partnerem jest Mesebolt Bábszínház).

Projekt "Ślady" sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty".

O spektaklu:

Twórcy spektaklu dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo - Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lat. Wojna sprawia, że tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować mimo trudnych doświadczeń siłę ducha i chęć życia.

Spektakl powstał jako koprodukcja polsko-meksykańska w ramach projektu "Dzieci z Santa Rosa" (prapremiera światowa - 3 maja 2014 w Meksyku, prapremiera polska - 28 czerwca 2014). Pomysłodawcy projektu chcą przypomnieć mało znane wydarzenia z czasu drugiej wojny światowej łączące oba kraje - Polskę i Meksyk. Przedstawiają odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.

Spektakl powstał we współpracy Teatru Baj i Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych w Meksyku / INBA - Instituto Nacional de Bellas Artes