powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Warsztaty dramatopisarskie z Bernhardem Studlarem

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza do udziału w warsztatach dramatopisarskich pod hasłem "Wyznania odważnego umysłu", które poprowadzi austriacki dramatopisarz Bernhard Studlar.

Zajęcia odbędą się w terminie 16-19 października (godz. 17-20) w siedzibie Teatru w Pałacu Kultury i Nauki. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Pisane po polsku teksty będą na bieżąco tłumaczone na język angielski przez profesjonalnych tłumaczy.

Celem warsztatów jest praktyczne wsparcie uczestników w doskonaleniu dramatopisarskiego rzemiosła, ze szczególnym naciskiem na umiejętność konstruowania dialogów. Punktem wyjścia do pracy będą nieopowiedziane dotąd historie z życia uczestników warsztatów (historie osobiste, rodzinne tajemnice itp.).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba uczestników: 8-10 osób.

Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu (biogram oraz kilka zdań wyjaśniających, dlaczego kandydat chce wziąć udział w warsztatach) należy przesłać do 9 października do godz. 18.00 pod adres koordynatora projektu: Ita Krajewska i.krajewska@teatrdramatyczny.pl

Organizatorzy skontaktują się z wybranymi kandydatami najpóźniej do dnia 12 października.

Bernhard Studlar urodził się w Wiedniu w 1972 r. W latach 1991-1996 studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim (teatrologia, filozofia, język niemiecki, dziennikarstwo).

W latach 1995-1998 pracował jako dramaturg i asystent reżysera w Theater der Jugend w Wiedniu. W latach 1998-2002 studiował dramatopisarstwo na Uniwersytecie Wiedeńskim. Poza sztukami własnymi Bernhard Studlar pisze także w duecie z sztuki z Andreasem Sauterem. W 2001 roku zdobył nagrodę dramatopisarską w konkursie Stückemarkt w Heidelbergu za sztukę "Transdanubia Dreaming", która miała swoja premierę w styczniu 2003 r. w Burgtheater w Wiedniu. Pierwsza sztuka, która napisał wspólnie z Andreasem Sauterem "A. is Another" zdobyła nagrodę Kleist Prize dla młodych dramatopisarzy w 2000 r. oraz nagrodę za najlepszą sztukę radiową przyznawaną przez Radio Basel Foundation w 2004 r. Sztuka "All about Mary Long" otrzymała nagrodę w kategorii Best Radical Comedy przyznawaną przez Kassel State Theatre. Jego sztuki wystawiane są m.in. w Burgtheater w Wiedniu, Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu, w Teatrze Rabenhof w Wiedniu, Theater Bonn czy Schauspiel Leipzig. Jest także autorem sztuk dla dzieci. W marcu 2017 roku premierę miała jego sztuka "Bezgwiezdna noc" napisana na zamówienie Teatru Narodowego w Bratysławie. W 2005 roku wspólnie z reżyserem Hansem Escherem założył międzykulturowe centrum dramatu WIENER WORTSTAETTEN (www.wortstaetten.at).

Warsztaty są organizowane w ramach projektu Fabulamundi. Playwriting Europe przy wsparciu programu Kreatywna Europa.