powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Monodram "Ja, Maria" w Chatce Żaka

DDK Węglin zaprasza na pokaz monodramu "Ja, Maria" Mirelli Rogozy-Biel, który odbędzie się 9 października o godz. 20 w w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" przy ulicy Radziszewskiego 16.

Czas trwania - 60 minut

Wstęp wolny

JA, MARIA

monodram w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel

Scenariusz - Mirka Szawińska

Reżyseria - Stanisław Miedziewski

Wprowadzenie do spektaklu - dr Jarosław Cymerman

Miejsce - Mała Sala Widowiskowa Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16

OPIS: "Ja, Maria"

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla - za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody. W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel - aktorka lubelskiego Teatru im. H. Ch. Andersena. Za rolę Marii Curie Skłodowskiej w monodramie "Ja, Maria" otrzymała Złotą Maskę przyznaną przez lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich, Grand Prix 12. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie oraz Nagrodę Specjalną podczas 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów w Kłodzku. Monodram był prezentowany podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu Kobiecego "Mariafest" w Kijowie.

Projekt "T1A: HISTORIA" to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu - pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018"