Bydgoszcz. Kameralny prawie zniknął. Postawią nowy

Od maja trwa remont i rozbudowa Teatru Kameralnego, który pod koniec przyszłego roku dołączy do grona instytucji kulturalnych w Bydgoszczy. Co tam się teraz dzieje?

«Prace prowadzi firma EBUD. - Mówiąc krótko, stary budynek został już wyburzony, trwa wywózka jego elementów - mówi nam Grzegorz Lora, kierownik budowy. - Gdy się zakończy, będziemy szykować platformę roboczą do palowania po obwodzie. Wtedy będzie można zacząć stawianie fundamentów - dodaje.

Jak mówi kierownik budowy, na razie wszystko idzie zgodnie z planem. - Nic nas jeszcze nie zaskoczyło - dodaje. To może się zmienić, gdy do akcji wkroczą archeolodzy.

Przypomnijmy, w rozbudowanym i przebudowanym obiekcie znajdzie się między innymi duża sala teatralna. Na widowni będzie mogło zasiąść około 200 widzów.

W części obiektu z salą teatralną znajdą się również zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie. Na drugiej kondygnacji w północnej części budynku funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty zlokalizowane będą w kondygnacji podziemnej.

Zgodnie z założeniami projektu zachowana będzie ściana od strony ul. Podwale, w której zostaną odkryte otwory okienne, docelowo podkreślone granitowymi zdobieniami. Cała konstrukcja budynku, łącznie ze ścianami fundamentowymi, zostanie natomiast wzniesiona od nowa. Elewacja Kameralnego będzie utrzymana w biało-szarej kolorystyce. Na cokole zaprojektowano okładziny z piaskowca, a na dachu odtwarzanego budynku głównego zostanie zastosowana grafitowa blacha na rąbek.

Całość ma być gotowa do końca przyszłego roku. Inwestycja pochłonie ponad 26 min zł. Teatr ma przede wszystkim służyć działaniom skierowanym do dzieci i młodzieży.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego