powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Teatr Ludowy wyremontuje Scenę Stolarnia

Teatr Ludowy w ciągu najbliższych trzech lat ma wyremontować swą najmłodszą, powstałą w 2004 r., Scenę Stolarnia, zajmującą budynek na osiedlu Teatralnym, w pobliżu głównej siedziby teatru. Szacowany koszt generalnego remontu to ok. 19 mln zł netto.

Jak poinformowała dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie Małgorzata Bogajewska, jeszcze tej jesieni powinna zostać podpisana umowa na unijne dofinansowanie remontu - wyniesie ono ok. 5 mln zł netto. 14 mln zł netto przekaże na remont miasto Kraków.

Po podpisaniu umowy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo. - Mam nadzieję, że w ciągu trzech lat prace zostaną zakończone - powiedziała dyrektor.

Jak oceniła, remont Stolarni będzie "kamieniem milowym" w historii Teatru Ludowego. - Zyskamy nową, profesjonalną przestrzeń - podkreśliła i dodała, że widzowie, przede wszystkim w Nowej Hucie, zyskają teatralne "centrum".

Scena Stolarnia to najmłodsza scena Teatru Ludowego, powstała w 2004 r. Mieści się w budynku zaplecza, gdzie kiedyś była teatralna stolarnia. Scena wynajmowana na np. szkolne spektakle teatralne, festiwale, imprezy muzyczno-tanecznych, odczyty. Widownia mieści 90 osób, miejsca są nienumerowane.

Po remoncie w budynku działać ma sala teatralna i specjalna przestrzeń przeznaczona na spektakle dla dzieci. W czterokondygnacyjnym budynku funkcjonować ma także świetlica teatralna oraz sala sportowo-artystyczna - miejsca warsztatów.

Teatr Ludowy w Krakowie rozpoczął działalność w 1955 r. Budynek, w którym jest główna siedziba instytucji, mieści się na os. Teatralnym - nazwę osiedle wzięło właśnie od wybudowanego na nim teatru. Budynek zaprojektowali Janusz i Marta Ingardenowie oraz Jan Dąbrowski. W teatrze mieści się Duża Scena, która przez lata była jedyną sceną teatralną w Nowej Hucie. Widownia liczy 310 numerowanych miejsc siedzących.

Od 1996 r. Teatr Ludowy ma także kameralną Scenę pod Ratuszem w Rynku Głównym. Widownia tej Sceny liczy 92 miejsca.