powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kalisz. Teatr dostępny także dla osób niewidomych i głuchych

Symultaniczna audiodeskrypcja spektakli, tłumaczenie na Polski Język Migowy, warsztaty dla niesłyszących dzieci, kurs tworzenia audiodeskrypcji. To wszystko po to, aby także osoby niewidome i niesłyszące mogły mieć pełen dostęp do oferty kulturalnej kaliskiego teatru.

To już druga edycja projektu ZOBACZ USŁYSZ POCZUJ TEATR w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W ramach programu "Kultura Dostępna" trzy spektakle repertuarowe zostaną przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu: dla młodszych widzów, jedna z najbardziej znanych baśni świata "Kopciuszek", a dla dorosłych francuska komedia "Kolacja dla głupca" oraz rosyjski dramat "Romans".

Projekt kaliskiego Teatru umożliwia widzom o wyjątkowych potrzebach lepsze zrozumienie przedstawień. Dla wielu, jest to pierwsza w życiu okazja, aby w pełni uczestniczyć w spektaklu teatralnym. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym - głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. Natomiast spektakle tłumaczone na Polski Język Migowy są dla słyszących widzów niespotykaną atrakcją i możliwością zapoznania się z obcym językiem.

Dla osób zainteresowanych ułatwianiem dostępu do kultury Teatr zaplanował też darmowe warsztaty z tworzenia scenariusza audiodeskrypcji - prowadzone przez profesjonalistów z Fundacji Audiodeskrypcja. Dwudniowe warsztaty odbędą się 24-25 września w godzinach 14.00-19.00. Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu Joanna Sobocka (e-mail: joanna.sobocka@teatr.kalisz.pl)

W ramach projektu zaplanowane są również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, które poprowadzi aktor kaliskiego Teatru - Dariusz Sosiński.

Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wstęp na spektakle objęte projektem jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych spoza Kalisza przewidziana jest także refundacja kosztów podróży (po okazaniu rachunku). Aby zarezerwować miejsca prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 62 760 53 10, e-mail: bow@teatr.kalisz.pl).

Projekt "Teatr dostępny. Oferta kulturalna dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu" finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna" oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.