powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kalisz. Nowy sezon u Bogusławskiego

Mistrz i Małgorzata" i "Opowieść podręcznej" - adaptacje tych dwóch wielkich powieści wyznaczą ramy nowego sezonu 2018/2019 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Ponadczasowe dzieło Bułhakowa, głęboko zakotwiczone w podwalinach naszego kręgu cywilizacyjnego, od dawna stanowi wyzwanie dla teatrów. My zmierzymy się z nim podczas premiery 15 grudnia 2018 r. na Dużej Scenie. Spektakl w nowej adaptacji Radosława Paczochy na podstawie przekładu Andrzeja Drawicza wyreżyseruje Gabriel Gietzky.

Wstrząsającą "Opowieść podręcznej" na scenę przeniesie reżyser Cezary Iber w czerwcu 2019 r. Książka Margaret Atwood ponad 30 lat od wydania niespodziewanie zyskała bardzo namacalną aktualność i przenikliwie pokazuje świat, na którego progu ludzkość być może dziś stoi. Geniusz kanadyjskiej pisarki łączy obraz tego świata z drobiazgową analizą wewnętrzną współczesnego człowieka z jego wszystkimi motywacjami, kotłującymi się pomiędzy boską wzniosłością i zwierzęcym strachem.

Prócz tych dwóch "słupów milowych" najbliższego sezonu planujemy jeszcze co najmniej trzy premiery.

Jesienią (premiera w listopadzie) Mateusz Przyłęcki wyreżyseruje utwór Carstena Brandau "Trójka na głowie". Mieszkający w Hamburgu Carsten Brandau jest niezwykle popularnym autorem dramatów dla dzieci i młodzieży, wielokrotnie nagradzanym w Niemczech. Podtytuł "sztuka dla wszystkich od lat czterech" trafia w punkt, niecodzienne przygody cyfr mogą być odbierane na bardzo wielu poziomach - zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Świetny przekład Iwony Nowackiej posługuje się przy tym kapitalnymi konstrukcjami językowymi.

Na przełomie lutego i marca 2019 r. odbędzie się premiera dramatu Simona Stephensa napisanego na podstawie poruszającej książki Marka Haddona "Dziwny przypadek psa nocną porą" (reżyseria Bartosz Zaczykiewicz). Głównym bohaterem jest Christopher Boone - piętnastolatek z zespołem Aspergera. Poznajemy jego sposób postrzegania świata, równocześnie jednak świat widziany oczami autystycznego chłopca odkrywa przed nami emocje i prawdy, które zatracamy w codziennym życiu lub nie umiemy ich wyrazić. Postępowanie Christophera działa jak katalizator, dzięki któremu poznajemy sami siebie. Sztuka zrealizowana na Broadwayu i West End zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody teatralne w USA i w Wielkiej Brytanii.

Wiosną 2019 roku Krzysztof Rekowski przymierza się do realizacji spektaklu inspirowanego opowiadaniem tegorocznej laureatki Nagrody Bookera i Literackiej Nagrody "Nike" Olgi Tokarczuk. "Transfugium" (z ostatniego zbioru "Opowiadań bizarnych") jest enigmatycznym przedstawieniem niezwykłego rodzaju futurystycznej eutanazji. Czy tak ludzkość w przyszłości będzie sobie radzić z brzemieniem bycia człowiekiem?

Jak co roku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu niezwykle ważnym wydarzeniem będą Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej, których 59. edycję planujemy w dniach 11-18 maja 2019 roku.