powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Warsztat dokumenalny w Szwalni

Warsztat dokumentalny skierowany do mieszkańców Widzewa reprezentujących różne grupy wiekowe, proponuje w październiku Teatr Szwalnia.

Czy pomnik jest formą zarezerwowaną jedynie dla bohaterów? I czy na pewno ci, którym są one stawiane, zasługują na takie miano? Co z bohaterami życia codziennego i ich narracją? Celem projektu jest namysł nad tym, jak powinien wyglądać pomnik miejsc opuszczonych.

Wspólnie z grupą warsztatową spróbujemy zastanowić się nad tym, jak zbudować monument ze wspomnień i pozostałości po fabryce włókienniczej. Jak, za pomocą środków plastycznych, dźwiękowych i teatralnych, oddać życie i śmierć fabryk, które swego czasu stanowiły trzon polskiego włókiennictwa.

Dysponując przestrzenią hal fabrycznych oraz materialnymi i symbolicznymi pozostałościami spróbujemy wykreować rzeźbę dokumentalną, spełniającą jednocześnie wymogi monumentalizmu, jakie stawia się przed pomnikiem i uważności oraz skupienia, które są podstawowymi cechami dokumentu.

Czy możliwe jest stworzenie materialnego dzieła sztuki utkanego ze wspomnień i opowieści? Czy zwykłe historie, drobne przedmioty, są w stanie uformować pomnik? Czy musi być on ze spiżu i stali - ciężki i poważny, czy jednak uda się znaleźć formę plastyczną, dźwiękową i zapachową, która upamiętni pewien okres w historii Łodzi.

Działania wizualne i teatralne, warsztaty - Ludomir Franczak (http://lfranczak.blogspot.com/)

Warsztaty odbywać się będą w dniach:

4.10, g. 18.00-20.00

spotkanie organizacyjne

WDK "Widok", al. Piłsudskiego 133

5 i 6.10, (godziny popołudniowe, ustalone w grupie warsztatowej)

spotkania warsztatowe

WI-MA, al. Piłsudskiego 135