powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Słonecznik 2018 dla Teatru Miejskiego

W ubiegłą niedzielę odbyła się po raz trzeci na Śląsku gala "Słoneczniki" organizowana przez ogólnopolski portal CzasDzieci. Konkursowe Jury wyróżniało projekty edukacyjne, które służą rozwojowi młodych odbiorców szeroko pojmowanej kultury.

Nagrodę i statuetkę "Słonecznik" otrzymał Teatr Miejski w Gliwicach za artystyczny piknik zrealizowany z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. Impreza, w której wzięło udział ponad 200 dzieci związana była z pokazem granego na Małej Scenie spektaklu "Szpak Fryderyk" w reżyserii Marty Streker. Podczas pikniku pod hasłem "Szpaki i inne zwierzaki" najmłodsi wzięli udział m.in. w spacerze ornitologicznym prowadzonym przez Krzysztofa Sokoła z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Motywy przyrodnicze pojawiły się także na warsztatach lalkarskich i podczas czytania wierszy Jana Brzechwy. Sekrety zwierząt odkrywali z dziećmi aktorzy związani z Małą Sceną, Anna Moś i Rafał Domagała.

"Na warsztatach było bardzo fajnie, teraz wiem, jak wygląda prawdziwy szpak! Zobaczyliśmy go na alejce za teatrem!" - opisywał swoje wrażenia 5-letni Krzysio.

- Nagroda główna w kategorii "Przyroda" jest dla nas fantastycznym i niespodziewanym wyróżnieniem. Teatr Miejski w Gliwicach był także jedyną na Śląsku instytucją, która zdobyła nominacje aż w trzech konkursowych kategoriach - ruch, sztuki wizualne i przyroda. Rodzicom i dzieciom szczególnie spodobały się cykl edukacyjny "Nie dokazuj" autorstwa reżysera Bartosza Kurowskiego oraz warsztaty "Wszyscy jesteśmy z Gliwic", towarzyszące spektaklowi "Chłopiec z Gliwic" - powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Młodych widzów w najbliższym czasie zapraszamy na spektakle "W kole" w reżyserii Bartosza Kurowskiego (29, 30 września), "Szpak Fryderyk" w reżyserii Marty Streker (27 października), "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego (10 listopada).