powiększwersja do drukupoleć znajomemu

TVP Kultura. Transmisja spektaklu "Wszystko o mojej matce" we wtorek

O relacjach międzyludzkich, odchodzeniu matki i próbie poradzenia sobie z żałobą opowiada spektakl w reż. Michała Borczucha pt. "Wszystko o mojej matce". Transmisja przedstawienia nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa odbędzie się we wtorek w TVP Kultura.

Jak czytamy na stronie teatru Łaźnia Nowa, przedstawienie zostało zrealizowane w hołdzie matkom reżysera Michała Borczucha i aktora Krzysztofa Zarzeckiego, które zmarły na raka w 1986 r. i 1998 r.

"+Wszystko o mojej matce+ tytułem nawiązuje do filmu Almodovara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją (...). To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Z pomocą zaproszonych do projektu aktorek i realizatorów chcą opowiedzieć o niemożliwej, bo zdeformowanej przez pamięć, historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80-tych i 90-tych" - poinformował teatr Łaźnia Nowa.

Na scenie wystąpią: Krzysztof Zarzecki, Monika Niemczyk, Iwona Budner, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Marta Ojrzyńska oraz Dominika Biernat. Autorem tekstu, opartego na wspomnieniach Borczucha i Zarzeckiego, jest Tomasz Śpiewak. Za scenografię odpowiada Dorota Nawrot, a za muzykę - Bartosz Dziadosz.

Transmisja spektaklu odbędzie się we wtorek o godz. 20.20 w TVP Kultura. Poprzedzi ją rozmowa teatrologa Jakuba Moroza z dyrektorem teatru Łaźnia Nowa Bartoszem Szydłowskim. Po przedstawieniu stacja zaprasza na spotkanie z Borczuchem oraz zespołem aktorskim.

Michał Borczuch (ur. 1979 r. w Krakowie) jest reżyserem teatralnym i autorem adaptacji, absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Przeważającą część spektakli zrealizował w TR Warszawa, Starym Teatrze w Krakowie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu.

"Wszystko o mojej matce" było wielokrotnie nagradzane. Spektakl otrzymał m.in. Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Grand Prix 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych. W styczniu br. za "Wszystko o mojej matce" Borczuch otrzymał Paszport Polityki. Organizatorzy konkursu uznali, że jest to "poruszające przedstawienie z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki".